Wiele osób prosiło o porady dotyczące dobierania odpowiednich oprawek okularów. Jako, że temat jest dosyć szeroki postanowiłam rozbić go na dwa posty.

1) Ustalanie kształtu twarzy
2) Dobieranie oprawek do kształtu twarzy

Dzisiaj zajmiemy się określaniem kształtu swojej twarzy. O okularach jeszcze nie wspominamy, ponieważ poznanie kształtu buzi może się przydać nie tylko w doborze oprawek. Taką wiedzę możemy jeszcze wykorzystać między innymi do:

– ustalenia optymalnego dla nas zarysu brwi,
– dobrania odpowiedniej fryzury,
– korygowania wyglądu twarzy makijażem.

 Mam nadzieję, że będzie dla Was pocieszającym fakt, że poznanie kształtu swojej buzi jest o wiele prostsze niż ustalenie swojego typu urody. W analizie kolorystycznej wszystko jest względne i zależy od tego jak każda z nas postrzega kolory. Trzeba oceniać czy w danym kolorze jest nam dobrze czy źle, a każda z nas może na to patrzeć z różnej strony. Z kształtem buzi natomiast nie bawimy się w ocenianie tylko posługujemy się określonymi regułami, nie ma miejsca na interpretację, mówimy nie freestylowi. Żadnej ściemy po prostu :) W internecie jest mnóstwo porad na temat, którym się zajmujemy i tak naprawdę ciężko wymyślić coś nowego. Bo to tak naprawdę jest jak matematyka -> 2 + 2 = 4 i nie ma co szukać autora tego równania, nie ma co podważać jego słuszności. Masz określony kształt twarzy i nie ma co dywagować nad innymi kształtami, trzeba po prostu swój kształt zaakceptować.

Oto sześć podstawowych kształtów twarzy:
1) podłużny
2) kwadrat
3) okrąg
4) serce
5) diament
6) owal.

Aby ustalić swój kształt należy zrobić sobie zdjęcie z całkowicie odsłoniętą twarzą lub stanąć przed lustrem, co jest troszkę mniej dokładne. Włosy powinny być upięte do tyłu. Powinnyśmy obrysować swoją buzię i poprowadzić przez ten obrys dwie linie: pionową (od środka czoła do linii brody) oraz poziomą (biegnącą mniej więcej przez środek nosa). Do zbadania kształtu twarzy potrzebne nam będzie jeszcze określenie dwóch rzeczy: tego, czy linia naszych włosów jest szeroka bądź wąska i tego, czy nasza dolna szczęka ma spiczasty, zaokrąglony czy bardziej kwadratowy kształt. Jest tylko jeden rodzaj twarzy, przy którym nie potrzebujemy ustalać wyglądu linii włosów i szczęki.

1) Twarz podłużna

Pierwszym krokiem, przy którym nie trzeba znać zarysu szczęki i szerokości linii włosów jest wykluczenie lub potwierdzenie podłużnego kształtu twarzy. Podłużna twarz to taka, której długość jest o wiele większa niż szerokość. Ponadto w przypadku tego kształtu twarzy szerokość buzi w każdym jej punkcie jest zbliżona – na linii oczu, ust, nosa. Przy podłużnej twarzy nie są istotne inne parametry, gdyż to właśnie długość trzeba optycznie korygować. Zapewne osoby z taką twarzą zdają sobie sprawę z jej kształtu. Buzia jest wyraźnie wąska i takie osoby zazwyczaj wiedzą jakie fryzury i okulary mogą troszkę zniwelować ten efekt.liv__tyler_podłużna_twarzPrzykładem osoby o podłużnej twarzy może być Liv Tyler. Jej twarz jest wprawdzie owalna, ale nie jest jak w przypadku większości owali harmonijnie proporcjonalna. Tu naprawdę widać na pierwszy rzut oka, że długość twarzy jest znacznie większa niż szerokość. Na pierwszym zdjęciu pionowa linia jest o wiele dłuższa niż pozioma. Drugie zdjęcie pokazuje, że żuchwa jest zaokrąglona, ale nie ma to dla nas znaczenia. Jak już pisałam, długość twarzy jest w tym przypadku kluczowym czynnikiem oceny. Ogólnie mówiąc bliższą figurą dla obramowania twarzy podłużnej jest oczywiście prostokąt o wyraźnej różnicy w długości boków, a nie kwadrat.

2) Twarz kwadratowa

Jeżeli istnieje różnica między długością, a szerokością twarzy, ale nie jest ona na tyle duża, by mówić o podłużnej twarzy, wtedy możemy rozpatrywać kolejne typy. Kwadratowa buzia będzie występować we wszystkich możliwych przypadkach tego porównania, czyli przy długości twarzy większej, równej lub mniejszej od jej szerokości. Wyznacznikiem jest tu tylko kształt żuchwy. Jeżeli dolna szczęka jest wyraźnie zarysowana, szeroka i właśnie kwadratowa to wtedy mówimy o kwadratowym kształcie twarzy.diane kruger kwadratowa twarzPrzykładem osoby o takiej twarzy jest Diane Kruger. W jej przypadku twarz jest bardziej długa niż szeroka, ale nie na tyle, by mówić o podłużnej twarzy. Decydujące jest środkowe zdjęcie. Zarys żuchwy jest niemal geometryczny, bardzo silny. Linia włosów jest wprawdzie szeroka, prawie, że tej samej szerokości co dolna szczęka, ale nie musimy tego parametru uwzględniać. W tym bowiem przypadku niezależnie od tego, czy linia włosów jest wąska, czy szeroka to dolna część twarzy decyduje o jej kwadratowym kształcie. Wiadomo, że przy obrysie twarzy (trzecie zdjęcie) to nigdy nie będzie idealny kwadrat, ale prostokąt bardzo do niego zbliżony. Nie tak podłużny jak u Liv Tyler.

3) Twarz okrągła

Przy okrągłej twarzy najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, w której twarz jest bardziej szeroka niż długa. Ewentualnie szerokość może być taka sama jak długość twarzy lub szerokość twarzy jest minimalnie mniejsza od długości. Sami pewnie domyślacie się, że taką twarz bardzo łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka. Często na takie kobiety z okrągłą twarzą mówi się „pyza”, bo buzia sprawia wrażenie pełnej, mimo, że ciało może być oczywiście bardzo szczupłe. Decydującą cechą oprócz znacznej szerokości twarzy jest łagodna linia żuchwy. Twarz absolutnie nie może być w dolnej części spiczasta lub kwadratowa.selena gomez okrągła twarzSelena Gomez ma okrągłą buzię. Długość twarzy jest wprawdzie większa niż szerokość, ale już patrząc na tę osobę od razu przychodzi myśl, że jej twarz jest stosunkowo szeroka. Szczęka ma subtelny, właśnie okrągły zarys. Linia włosów nie ma tu znaczenia. Twarz Seleny bardzo łatwo obramować przy pomocy okręgu.

4) Twarz w kształcie serca

U osób, których twarz ma kształt serca najważniejszymi wyróżnikami będą spiczasta linia podbródka oraz szeroka linia włosów. W tym przypadku nie ma znaczenia stosunek szerokości twarzy do długości. Tak jak serce zwęża się ku dołowi, tak i twarz o tym kształcie będzie miała stosunkowo szerokie czoło i wąską, często ostrą brodę.

scarlett johansson twarz serceScarlett Johansson ma właśnie taką twarz. Zauważcie jak kontrastowo wygląda jej szerokie czoło z drastycznie zwężającą się brodą. Oczywiście gdyby broda miała łagodniejszy zarys ta twarz zostałaby zakwalifikowana jako okrągła. Osoby, które mają tak zwany wicher na czole i do tego właśnie spiczastą brodę mają dosłownie twarz w kształcie serca.

5) Twarz w kształcie diamentu

Ten kształt ma podobne cechy do kształtu serca z jedną tylko różnicą: twarz lekko zwęża się ku górze. To znaczy, że linia włosów jest wąska. W dalszym ciągu broda jest ostrzejsza niż zwykle, linia pozioma poprowadzona przez policzki stosunkowo duża, ale czoło wąskie.halle_berry diament twarzTwarz Halle Berry ma taką budowę. Najczęściej „diamentowymi” buziami określa się osoby o wydatnych kościach policzkowych, które to kości są jeszcze bardziej wizualnie podkreślone przez spiczastą brodę i wąską linię czoła.

6) Twarz owalna

O owalnej twarzy mówimy tylko wtedy, gdy jej długość jest większa niż szerokość. Dodatkowo linia brody musi być łagodna. Linia włosów nie ma większego znaczenia. Twarz najłatwiej obramować za pomocą owalnego kształtu rzecz jasna. katy perry owalJako przykład tego kształtu wybrałam twarz Katy Perry. Na tym akurat zdjęciu twarz wygląda troszkę jakby była podłużna. Nie dajmy się jednak zwieść, gdyż piosenkarka ma po prostu wysokie czoło, które nie świadczy o podłużnym kształcie. Owalna twarz w przeciwieństwie do pociągłej jest bardziej szeroka w rejonie kości policzkowych.

Reansumując:

Jeżeli szerokość twarzy jest znacznie mniejsza niż jej długość, a twarz jest tak samo szeroka w każdym miejscu mówimy o twarzy podłużnej.
Jeżeli szerokość twarzy jest mniejsza niż jej długość, równa jej długości, większa niż jej długość, a szczęka ma mocny, kwadratowy zarys mówimy o twarzy kwadratowej.
Jeżeli szerokość twarzy jest nieznacznie mniejsza niż jej długość, równa jej długości, większa niż jej długość, a szczęka ma łagodny zarys mówimy o twarzy okrągłej.
Jeżeli szerokość twarzy jest mniejsza niż jej długość, równa jej długości, większa niż jej długość, a szczęka ma spiczasty kształt, przy szerokiej linii włosów mówimy o twarzy w kształcie serca.
Jeżeli szerokość twarzy jest mniejsza niż jej długość, równa jej długości, większa niż jej długość, a szczęka ma spiczasty kształt, przy wąskiej linii włosów mówimy o twarzy w kształcie diamentu.
Jeżeli szerokość twarzy jest mniejsza niż jej długość, a szczęka ma łagodny zarys mówimy o twarzy owalnej.

Jaki masz kształt twarzy?