Partnerem tego wpisu jest sklep z ubraniami z kaszmiru i wełny Mahogany.pl.

Zapraszam Was do obejrzenia mojego nowego filmu na IGTV. Opowiadam w nim o koncepcji neutralnego swetra – dlaczego warto mieć taką bazową rzecz w swojej szafie oraz w jaki sposób interpretować ten element garderoby. Pokazuję również swoje zestawy w szarym swetrze z Mahogany. Żeby obejrzeć film trzeba wejść na instagram i nacisnąć na znaczek igtv. Zerknijcie na zdjęcie pod spodem.

Męski sweter na kobiecie

Swój neutralny sweter mam w szafie od września. W ofercie Mahogany są oczywiście swetry dla kobiet, jednak ja wybrałam męski kaszmirowy sweterek, model Nestor. Preferuję męskie kroje swetrów, nigdy tego nie ukrywałam. Lubię jak ich rękawy układają się na kobiecej sylwetce, a to, że czasami widać gołym okiem, że kobieta nosi męskie ubranie jest dla mnie w jakiś sposób pociągające.

To już mój drugi sweter z tego sklepu i widzę, że standardem jest tutaj kaszmir wysokiej jakości, taki zupełnie gładki, nie sterczący jak w przypadku kaszmirów sieciówkowych. Jestem przekonana, że nie będę ostatnią właścicielką tych sweterków, tylko będę się nimi dzielić z Zosią, jeśli tylko zechce :) Kaszmir jest zakupem na lata.

Jak prać kaszmirowe swetry?

Miałam nieprzyjemne doświadczenia z pralką i przez swoje gapiostwo straciłam piękny, wełniany kilt.  Od tego czasu piorę ręcznie. Wiem, że można ustawić na pralce odpowiedni program do prania wełny, ale prawdę powiedziawszy, nigdy nie mogę zsynchronizować wszystkich wełnianych rzeczy i kaszmiru do wyprania, dlatego każdą rzecz piorę pojedynczo. Po prostu nalewam do miski letniej wody, daję trochę płynu do prania, moczę sweter, a po jakichś 20 minutach delikatnie go miętoszę w rękach. Płuczę letnią wodą, lekko go wyżymam i przewieszam na wannie, żeby  pozbyć się wody (na podłodze podkładam ręcznik). Dopiero później rozkładam go na płasko, na ręczniku, żeby ostatecznie wysechł. Jest z tym trochę zabawy, ale szczerze mówiąc swetrów nie piorę za często, a gdy już to robię, sprawia mi to przyjemność, podobną na przykład do pastowania butów. Dbanie o coś jest satysfakcjonujące.

Jakie kolory dobrze zgrywają się z neutralami?

W mojej szafie szarość sprawdziła się idealnie, bo nie mam w niej praktycznie w ogóle ciepłych kolorów. Zestawiałam sweter z każdymi spodniami z szafy i to za każdym razem grało. Nosiłam go intensywnie, ale dzięki rotacji tego, co miałam pod spodem i na dole, odkrywałam go każdego dnia na nowo. A spokojny kolor swetra w pewnym sensie zdopingował mnie do noszenia czerwonej szminki, która czułam, że uzupełniała go najlepiej. Zdaję sobie sprawę, że osobie, która rzadko nosi „kolorowe” kolory łatwo jest powiedzieć, że neutrale pasują do wszystkiego. Dlatego poniżej przedstawiam Wam cztery neutralne kolory swetrów i obok barwy, które uważam za najpiękniej je uzupełniające.

Szarość

model Line

Dla kogo?

Dla każdego, ale optymalnie dla zim i lat.

Z jakimi kolorami nosić?

Do szarości pasują najpiękniej delikatne chłodne kolory: błękity, róże, ale również rozbielone fiolety i mięta. Gdybym miała wybrać najmocniejszy kolor do towarzystwa dla szarości, poszłabym w bardzo chłodną czerwień, taki już praktycznie róż. Gdybym miała wybierać najcieplejszy kolor do łączenia z szarością, postawiłabym na musztardowy.

Jaka biżuteria?

Każda, złoto i srebro podoba mi się tutaj w równym stopniu.

Beż

model Adalyn

Dla kogo?

Dla każdego, ale optymalnie dla wiosen.

Z jakimi kolorami nosić?

Do beżu pasuje szeroka gama zieleni oraz granaty, ale najszlachetniejszym jest łączenie go z czerwienią. Strój oparty na beżowym kolorze i podkreślenie ust czerwoną szminką jest jedną z najelegantszych rzeczy jakie jestem sobie w stanie wyobrazić.

Jaka biżuteria?

Każda, ale złota najpiękniejsza.

Kamel

model Laurenlee

Dla kogo?

Dla każdego, ale optymalnie dla jesieni i wiosen.

Z jakimi kolorami nosić?

Ten kolor jest bardzo plastyczny, choć wyjątkowo pięknie wygląda zaaranżowany w jesiennych klimatach. Nie zaszkodzą mu zgaszone czerwienie albo kolory na pograniczu zieleni i brązu – zgnilusy :) Bardzo ciekawe jest również łączenie go z różnymi odcieniami stalowego (gdy patrzysz na ten kolor, widzisz czasem szary, a czasem niebieski).

Jaka biżuteria?

Każda, ale ze wskazaniem na żółte złoto.

Taupe

model Ladydi

Dla kogo?

Dla każdego, ale optymalnie dla lat.

Z jakimi kolorami nosić?

Najlepiej ze względnie ciemnymi i stonowanymi jednocześnie. Pochodne fioletu wyglądają pięknie przy taupe. Butelkowa jesień będzie się bardzo „zielenić” przy tym kolorze. A jedno z najbardziej efektownych połączeń to cielisty kolor i taupe właśnie. Cielisty – mam tu na myśli takie kolory, jakie mają jasne podkłady do twarzy.

Jaka biżuteria?

Każda, ale srebro najkorzystniejsze.

Mam w swojej szafie pięć swetrów z kaszmiru, ale tylko ten szary nazwałabym neutralnym. Jest zdecydowanie mniej agresywny kolorystycznie od czerni i granatu, a już na pewno od kobaltu. Okazał się naturalnym jesiennym wyborem przy wychodzeniu z domu, bo chociaż jest cieniutki, to świetnie grzeje i jednocześnie, kiedy zdejmuję płaszcz, wchodzę gdzieś, gdzie jest ciepło, nie jestem zgrzana.

Widzę, że logicznym byłoby wprowadzenie do szafy jeszcze jednego swetra tego typu, tym razem w kolorze taupe.

Sklep Mahogany.pl przygotował dla czytelników bloga specjalny rabat. Na hasło MARIA otrzymacie 10% zniżki na produkty.
Kod obowiązuje do 26.11.2020.

Jakie kolory ubrań dobieracie do neutralnego swetra? Czy tak jak ja, łączycie neutrale z neutralami czy zestawiacie je jednak z bardziej „kolorowymi” kolorami?