Aby uzyskać spójną garderobę musimy gromadzić ubrania według jakiegoś klucza. Gdzieś tam w głowie muszą istnieć jakieś kryteria, które powiedzą nam, że to konkretne ubranie może wejść do naszej szafy, a to drugie absolutnie nie może się w niej znaleźć. I ja na blogu często piszę o tych kryteriach i próbuję wyłuskać je na różne sposoby, ale w sumie nigdy nie zajęłam się najprostszym i najbardziej oczywistym kryterium, jakim jest dobieranie ubrań według koloru. O tym często piszemy sobie w komentarzach, podajemy przykłady palet, ale ciężko wyłuskać z nich gotowe rozwiązania, bo te komentarze rozsiane są pod różnymi wpisami. Zrobiłam więc ten wpis i do niego można zerkać w ramach inspiracji do stworzenia sobie palety.

Jak korzystać ze wpisu

Znajdziesz tutaj dwanaście palet, a w każdej z nich dziewięć neutralnych kolorów. Neutralne kolory mają to do siebie, że nie robią wielkiej krzywdy, nawet jeśli nie do końca pasują do Twojej urody, a więc nie musisz koniecznie wybierać palety, przypisanej Twojemu typowi. Neutrale dobrze się ze sobą łączą, trzeba się mocno nagimnastykować, żeby się ze sobą gryzły, więc możesz sama stworzyć sobie taką paletkę, mieszając poszczególne kolory. Sugeruję, by na początku nie było ich więcej niż dziewięć.

Przy każdej paletce znajdują się również w miarę proste i nieprzekombinowane propozycje biżuterii i kosmetyków, żeby wyobrazić sobie bardziej klimat danego typu urody. Jeśli nie wiesz jaki jest Twój typ urody, zerknij do tego wpisu.

Paletki w neutralnych kolorach są dobrym punktem wyjścia do tworzenia garderoby. Jeśli będziesz kupować neutralne kolorystycznie ubrania, będziesz mogła je ze sobą łączyć, szybko zgromadzisz bazę i w razie znudzenia, będziesz mogła w zupełnie nieszkodliwy sposób wprowadzić jakiś odważny kolor. Przedstawiam Ci tu neutralne paletki, bo to świetny start, ale będzie też wpis z propozycjami bardziej „kolorowych” palet, które również nie będą przytłaczające. Każda z paletek jest rozwojowa. Będzie tak również w przypadku tych bardziej kolorowych paletek.

A więc jeśli uważasz, że nie ma dla Ciebie już żadnej nadziei lub jeśli chcesz zaczynać od zera, bo masz już wszystkiego dość, wybierz sobie paletę i gromadź ubrania tylko w tych kolorach. Gdy będziesz chciała wprowadzić więcej życia do swojej garderoby, wybierz jakiś bardziej kolorowy kolor i spraw sobie trzy rzeczy w tym kolorze. Szafa będzie w dalszym ciągu spójna!

czysta wiosna

Zegarek Rosefield
Kolczyki KOM Biżuteria
Paleta Smashbox

Niezależnie od wybranych dla czystej wiosny neutrali, warto wprowadzić jakieś żywsze kolory w makijażu lub mocną dominację złota w biżuterii. Raczej staramy się by neutrale były albo ciemne, albo jasne, nie usiłujemy znaleźć kolorów przejścia. Tylko kolor taupe nie spełnia tego warunku, jest bardzo „ugodowy” i raczej nie będzie wychodził na pierwszy plan.

prawdziwa wiosna

Zegarek Guess
Paletka Urban Decay
Pierścionek Pola Zag

 

Umieściłam tu czerń i biel, dlatego że reszta neutrali jest bardzo ciepła. Można tworzyć przepiękne połączenia ciepłego beżu i kamelu z czernią lub granatem, a latem ocieplać biel za pomocą beżu i złota. Obowiązkowo złota biżuteria, twarz muśnięta ciepłym różem. Świetny punkt startowy do dodawania turkusów i zieleni. Moja ulubiona paletka.

delikatna wiosna

Zegarek Lorus
Kolczyki Kopi
Paletka Benefit Cosmetics

 

Łagodna paletka skupiająca się na ciepłych cielistościach i bardzo rozmytych brązach. Dla świeżości dodawać biel. Zamiast czerni granat lub subtelny, ale i tak ciemny szary. Można jeszcze spokojnie wprowadzić kolor jasnego jeansu, też będzie spójnie. Mieszanie ze sobą, ale tak po całości, różnych odcieni beżu i doprawianie tego złotem może dać wrażenie „luksusowości”.

delikatne lato

Zegarek Rosefield
Pierścionek Wishbone
Paletka Zoeva

Oparłam tę paletę na niebieskościach rozmytych w różnym stopniu – całkowicie nieagresywnych. Czerń zastąpiłam najciemniejszą z nich. Latu będą też sprzyjać delikatne brązy, zwłaszcza zestawiane z bielą czy rozmytym różem. Właściwie wprowadzenie jakiegokolwiek pastelowego koloru nie zaburzy tu harmonii.

prawdziwe lato

Zegarek Skagen
Pierścionek Rett Frem
Paletka Dior

Tutaj sztuką jest wyszukiwanie balansu między brązem, a różem. Brązy muszą być bezwzględnie chłodne. Wyobraźmy sobie robienie kakao. Jak wsypiemy do mleka dużo proszku, będzie bardzo brązowe. Jak wsypiemy mniej, będzie takie prawie różowe. Wszystkie kombinacje kakao i mleka są kolorystycznie dla prawdziwego lata dobre, ono może sobie samo wybierać ulubione natężenie koloru :)

stonowane lato

Zegarek Fossil
Kolczyki Sotho
Paletka Eveline

Stonowane lato to w gruncie rzeczy dość ciemny typ urody. Paleta może się opierać na przydymionym granacie, bardzo spokojnych brązach i w zasadzie dowolnych szarościach. Moja przyjaciółka po zasugerowaniu jej różowego złota zamiast srebra, które do tej pory nosiła, ale bez przekonania, zareagowała: dlaczego wcześniej mi tego nie powiedziałaś? Różowe złoto to idealny wybór biżuteryjny dla stonowanych lat.

stonowana jesień

Zegarek Furla
Pierścionek W. Kruk
Paletka Max Factor

Idziemy w bardziej ciepły klimat, ale żeby nie było za ciepło przełamujemy to niebieskim lub granatem. Można sięgnąć po szarość, ale ja niespecjalnie lubię beże z szarościami, więc uciekam w brązy. Dobry start do dodawania zieleni do szafy. Jako biel koniecznie kremy lub kość słoniowa. A biżuteria może być i srebrna, i złota.

prawdziwa jesień

Zegarek DKNY
Bransoletka Anna Krystyniak
Paletka I Heart Revolution

 

Warto, naprawdę warto oprzeć się na brązie i tylko zastanowić się czy iść w zielenie czy granaty w tym drugim neutralu. Jako że sama uwielbiam zieleń i złoto razem, w palecie postawiłam na zielenie. Dużo złota nie zaszkodzi, makijaż wykończony drobinkami też bardzo pasuje mi do tego typu. Tutaj już bardzo prosta droga od najciemniejszych brązów do burgundu i czerwieni jako akcentów.

intensywna jesień

Zegarek Obaku
Kolczyki Katarzyna Typek Art
Paletka Urban Decay

Czerń musi się pojawić, ale polegałabym również na brązach i to już takich wchodzących w oliwki, khaki. Stąd już malutki dystans do militarnej zieleni, którą też można uznać za neutral. W przypadku intensywnej jesieni widzę sens w delikatnym ochłodzeniu się szarością. Zamiast zwykłej ostrej bieli, widziałabym tu bardzo jasną szarość.

intensywna zima

Zegarek Anne Klein
Pierścionek Scradeus
Paletka Melkior

 

Chyba najbardziej kolorowa z palet, ale poza beżem, wszystkie kolory chłodne. W takim wypadku sprawdzi się złota biżuteria. Gdyby dać tu więcej brązów (np. zamiast szarości), lepiej wyglądałoby srebro. Dobry punkt wyjścia do wprowadzania śliwek i burgundów. Można też bardziej poeksplorować zielenie.

prawdziwa zima

Zegarek Emporio Armani
Pierścionek Mies Nobis
Paletka Tony Moly

 

Wszystkie kolory oparte na szarości. Jeśli brązy to mocca, kakao albo taupe. Zielenie również już praktycznie szare. Nie ma lepszego startu do dodawania bardzo mocnych kolorów. Biżuteria powinna być srebrna i konkretna, darowałabym sobie minimalistyczną. Bieli używałabym tu jako łącznika, pojawiałaby się w każdej stylizacji.

czysta zima

Zegarek Obaku
Kolczyki Charlotte Chesnais
Paletka YSL

Subtelne kolory, które jednak potrzebują czegoś bardziej przeszywającego, stąd obowiązkowo czerń i biel, ale też wyrazisty błękit. Brązy raczej sobie darować, iść na całość z szarościami. Mieszać złoto i srebro. Taka paleta może by podstawą do szaleństw z neonami albo innymi bardzo żywymi kolorami.

Która z paletek najbardziej Ci się podoba? Gdybyś miała kompletować szafę od podstaw na jakie neutrale byś postawiła?