Po jednym z rodzaju – tak postanowiłam nazwać tę metodę. W przeciwieństwie do uniformu, tutaj nie ograniczasz formy swoich ubrań. Ponieważ są kobiety, które chcą mieć wszystko: nie tylko rurki, ale i boyfriendy, bojówki, dzwony i szwedy… Jeżeli wiesz, że chcesz mieć wszystko, ale nie chcesz nakupować bez sensu, wystarczy wprowadzić jedną małą zasadę: MIEJ WSZYSTKO, ALE TYLKO W POSTACI JEDNEJ SZTUKI.

Startujemy od sporządzenia listy niezbędnych rzeczy w naszej szafie. Czyli po kolei wymieniamy wszystko, co chcemy mieć. Bielizny nie uwzględniamy, akcesoriów (szaliki, chusty, biżuteria) nie uwzględniamy. Zestawów do ćwiczeń nie uwzględniamy (stroje kąpielowe, dresy itp.). Buty i torebki uwzględniamy. Będę teraz udawała, że posługuję się tą metodą i sporządzę taką listę. Nie zrażaj się, że mam tyle pozycji – tyle ja potrzebuję. Ty możesz mieć o połowę więcej, lub o połowę mniej.

Oto moja lista:

 1. mała czarna
 2. dzienna sukienka
 3. boyfriendy
 4. spodnie materiałowe
 5. rurki
 6. spodenki
 7. bluzka na krótki rękaw
 8. bluzka na długi rękaw
 9. top na ramiączkach
 10. T-shirt
 11. koszula
 12. sweter wkładany przez głowę
 13. kardigan
 14. bluza z kapturem
 15. tunika
 16. żakiet
 17. torba
 18. szpilki
 19. trampki
 20. botki
 21. płaszcz
 22. kurtka przejściowa

Teraz trzeba zacząć kompletować swoją listę, ale zrobić to w taki sposób, by każda rzecz pasowała do pozostałych.

capsule wardrobe

Najlepiej wybierać rzeczy proste i o zbliżonej kolorystyce. Jako, że każda pozycja z listy to tylko jedna rzecz w szafie musisz inwestować w dobrą jakość i myśleć jak taka rzecz będzie się zachowywała w różnych sytuacjach. Dla przykładu; mam tylko jedną dzienną sukienkę, wybieram wobec tego prosty fason, który mogę różnie stylizować – dodać pasek, założyć do szpilek lub do trampek, innym razem nosić jako tunikę. O każdym z elementów listy trzeba myśleć w podobnych kategoriach. Z czym założę daną rzecz? Czy będzie pasowała do pozostałych rzeczy z listy?

Takie rozwiązanie ma jeden zasadniczy plus. Zmusza nas do myślenia nad każdym zakupem. Tutaj nie ma miejsca na pierwszą lepszą bluzkę z nadrukiem z wyprzedaży. Zamiast myśleć: „jakie to ładne, wezmę to”, trzeba przejść na: „czego będę potrzebowała?”. Nie idzie się wtedy na zakupy z nastawieniem, że coś może wpaść w oko. Ważniejsze jest w tym wypadku planowanie i szukanie czegoś, co zaspokoi nasze potrzeby.

Metoda jest niewątpliwie dla osób, które mają spokojny i wyważony styl bądź dla osób, które niekoniecznie skupiają się na modzie i chcą mieć dobrze zgraną i dobrą jakościowo garderobę.

Czy dla Was ograniczenia tego typu są nie do zniesienia?  Czy mogłybyście mieć w swojej szafie tylko jedną rzecz z danego rodzaju?