Każdy może się ubierać prosto i bez zbędnych dodatków. Tak popularny dzisiaj surowy, czy wręcz ascetyczny styl, któremu przypina się łatkę minimalizmu, nie musi być podporządkowany jedynie czerni i bieli. Ale zaznaczam, że wszystkie typy, jeżeli chcą mogą ubierać się w te dwie najpopularniejsze barwy, tylko muszą zadbać o odpowiedni makijaż i dodatki.

Najlepszą demonstracją, jak za pomocą kolorów ze swojej paletki tworzyć najprostsze zestawy i jakich rozwiązań szukać, by ogólny wydźwięk stroju był surowy będą kolekcje projektantów. Wybrałam dla każdego typu kolekcje w których prym wiodą odpowiednie kolory z paletek. Odnośniki przenoszą Was do style.com, tam można obejrzeć wszystkie z zaproponowanych przeze mnie kolekcji.

DELIKATNE LATO

Michael Kors – Pre-fall 2014
Jil Sander – Fall 2012 RTW
The Row – Spring 2011 RTW

delikatne lato minimalizmTen typ urody stoi pastelami, a pastele są same w sobie bardzo kobiece i słodkie. Dlatego połączenie ich z najprostszą i wręcz geometryczną formą ubrania daje spektakularne efekty. To chyba mój ulubiony sposób na interpretacje prostego stylu: męska forma ubrania w słodkim kolorze. Wydźwięk kolekcji Korsa jest elegancki, natomiast u Jil Sander od razu widać kobietę rodem z filmów Hitchocka. Trochę więcej lekkości znajdziecie w zwiewnej kolekcji The Row, która i tak jest bardzo prosta i ogranicza się do użycia tylko jednego koloru naraz.

PRAWDZIWE LATO
Stella McCartney – Spring 2011 RTW

Haider Ackermann – Spring 2013 RTW
Burberry Prorsum – Resort 2014
prawdziwe lato minimalizmBardzo mi się podoba co w tej kolekcji zrobiła Stella McCartney. Odebrała kobietom wcięcie w talii i wprowadziła żakiety, które sięgają za tyłek i przypominają męskie marynarki. Oczywiście nie ma zbędnych akcesoriów i ozdobników, co czyni całość czystą. Kolekcja Ackermanna zawiera w sobie wiele czerni, ale są tam też prawdziwe perełki dla prawdziwego lata: połyskujące szarości i piękne granaty. To jest wariacja na temat męskiego garnituru, ale z myślą o eleganckiej kobiecie. W pewnym sensie Burberry jest zdecydowanie najbardziej kobiece z tych trzech propozycji. Do ołówkowych spódnic proponuje małe sweterki w podobnej kolorystyce, jak zwykle proste i eleganckie płaszcze, no i oczywiście zestawienia żakietów ze spodniami.

STONOWANE LATO
A.P.C. – Spring 2014 RTW
Max Mara – Spring 2014 RTW
Maison Martin Margiela – Resort 2013stonowane lato minimalizmUwielbiam to co robi A.P.C. w każdym sezonie. Daje nam praktycznie dwie wariacje jednej sylwetki. Jest to albo luźna tunikowa sukienka albo ta sama sukienka z zaznaczeniem w talii. Jakkolwiek się jej nie nosi efekt jest zawsze prosty. W ubraniach tej marki nie ma w ogóle niczego seksownego, ale jak dla mnie jest to właśnie zaleta i coś, co wyróżnia markę na tle innych. Max Mara używa tylko jednego koloru i to jest zawsze godne pochwały. Do bardzo prostej sukienki na ramiączkach dodać luźny płaszcz w tym samym kolorze i jest się gotowym do wyjścia. Został jeszcze MMM, który jest tylko dla najodważniejszych. Długie, proste sukienki, a pod spodem szerokie spodnie – dla mnie to jest przepiękne, ale ciężko będzie wprowadzić coś takiego w życie ze względu przymus dobrania elementów w tym samym kolorze. Niemniej z przyjemnością się na to patrzy.

Czy któraś z kolekcji szczególnie do Was przemawia?