„Tomboy” to słowo, charakteryzujące dziewczynę, która zachowuje się jak chłopak tzn. ubiera się jak chłopak i angażuje się w czynności uznawane stereotypowo za chłopięce. Myślę, że lepszego odpowiednika w języku polskim nie znajdę – chłopczyca. Porozmawiajmy o chłopczycach.

Ubieranie się w męskim stylu zazwyczaj nie jest tylko przebieraniem się za chłopaka. W większości przypadków kryje się za wyborem stylu tomboy jakaś tęsknota do wolności, która jest pojęciem przypisywanym bardziej mężczyznom niż kobietom. Z własnego doświadczenia potrafię powiedzieć, że kiedy ubieram się jak chłopak, chcę zamanifestować jak bardzo mi nie zależy na opinii innych i jak bardzo sama decyduję o tym jak mogę wyglądać. Brzmi to paradoksalnie, ale udawanie kogoś, kim się nie jest bywa formą wyzwolenia.

Chłopczyce są zbuntowane i nie do końca dojrzałe – tak mi się wydaje. Wolność wyboru, czyli to, że kobieta może ubierać się jak mężczyzna przeplata się tutaj z bardzo agresywną prezentacją właściwej płci. Zauważyłyście jak bardzo męskie na co dzień, ale zarazem bardzo sexy na wyjście są chłopczyce? Nawet w głupkowatych amerykańskich filmach, dziewczyny z liceum, które ubierają się w wielgachne swetry, jeansy i trampki, gdy już mają iść na imprezę zakładają szpile, obcisłe sukienki i mają największe rwanie:) Takie dla mnie właśnie są tomboyki: mocne i wyraziste, przechodzące z jednej skrajności w drugą.

tomboy chłopczycaOsoby, które ubierają się w stylu tomboy starają się zaprzeczyć kobiecemu wizerunkowi księżniczki. Swoją niezależność od płci przeciwnej manifestują ubierając się podobnie do płci przeciwnej. Ubrania są najczęściej luźne i mają za zadanie ukryć różnice między męską, a kobiecą sylwetką. Sportowe fasony i raczej stonowana paleta kolorystyczna pomagają w upodobnieniu się do mężczyzny. Odrzucamy zatem stereotypowo przypisane dziewczynkom róże i tiulowe spódniczki, a w zamian za to wybieramy kratę, czerń i luźne jeansy.

Klasyki dla stylu tomboy:
– jeansy typu boyfriend,
– bluza sportowa,
– biała koszula,
– żakiet o kroju marynarki,
– sportowe buty,
– męski t-shirt,
– parka.

styl tomboyOgólne wrażenie, jakie starają się pozostawiać po sobie chłopczyce wiąże się z nonszalancją i niedbałością. Trudno tu właściwie mówić o stylizacjach, bo takie kobiety chcą, by myślano o nich, że się w ogóle nie starają. Dlatego na próżno szukać tutaj ułożonych misternie włosów czy długich paznokci lub seksownego makijażu. Nie oznacza to jednak, że na co dzień nie można przełamywać zupełnie męskiego stroju typowo kobiecymi elementami. Jak zwykle to akcesoria definiują charakter stroju. Do luźnych jeansów zakładamy lakierowane szpilki, a do wieczorowej sukienki męski zegarek. Zawsze pozostaje w nas pierwiastek prostoty i pewnej męskiej nonszalancji, która sprawia, że nasz styl nie musi być brany na śmiertelnie poważnie.

Ciekawe strony nawiązujące do estetyki stylu tomboy:

www.tomboystyle.blogspot.com blog Lizzie Garret, który nie skupia się wyłącznie na modowym aspekcie bycia chłopczycą

www.but-im-a-tomboy.com świetny tumblr, na którym oprócz porażającej ilości zdjęć można poczytać ciekawe rzeczy

www.thegentlewoman.co.uk magazyn dla kobiet, w dziale Library można znaleźć interesujące wywiady z poprzednich numerów

Czy podoba Wam się ten styl? Znacie jakieś chłopczyce?