Styl podróżniczy jest nie tylko stylem ubierania się. To prawdziwy styl życia, który determinuje to, jak wyglądamy. Ubranie schodzi tu na dalszy plan i jest wypadkową wygody i potrzeb osoby, która ma taki styl. Najpewniej będzie to aktywna kobieta, która niechętnie siedzi w miejscu, która jest ciekawa świata i dąży do realizacji swoich marzeń. Nazwa „podróżniczy” jest oczywiście umowna, bo jak lepiej nazwać zbitkę następujących słów: „sportowy, aktywny, etno, neutralny, naturalny, egzotyczny, unisex, wszędobylski”.

To chyba najlepszy sposób na nie zaprzątanie sobie głowy tak błahym tematem jak moda – dostosowywać ubieranie się do trybu życia. To tryb życia ma determinować to jak wyglądamy, a nie na odwrót. Kobiety, które są aktywne nie będą więc zwracały uwagi w pierwszej kolejności na wygląd stroju, ale będą się sugerowały jego funkcjonalnością. Tylko naturalne materiały będą zapewniały przepuszczanie powietrza i komfort skóry. Pod tym względem każda z nas powinna celebrować podróżniczy styl, stawiając w pierwszej kolejności na jakość ubrań.

Wygląd osoby, która reprezentuje podróżniczy styl da się z pewnością zamknąć w pewne ramy. Ale tutaj i tak najważniejsze będzie to, co pod spodem. To jak traktujemy swoje ciało, to jaką mimikę mamy i to, jak otwarte jesteśmy na ludzi i miejsca, co według mnie można zobaczyć już na pierwszy rzut oka.

styl podróżniczyźródło zdjęć: tomboystyle.blogspot.com, designsponge.com

Główne cechy, które wyróżniają wygląd aktywnych osób:

– zachowawcze kolory. Podstawowa paletka ogranicza się do neutralnych kolorów, czerpiąc inspirację z natury. Takie barwy jak brązy, stonowane zielenie, czerń, piaskowy, delikatne błękity są bazą z którą można zestawiać bardziej oryginalne i spersonalizowane dodatki.

– naturalność. Zdrowa skóra przede wszystkim, a dopiero na niej minimalny makijaż lub brak makijażu. Jaki jest sens kładzenia koloru na skórę, która jest zaniedbana. Lepiej inwestować w zdrowe i naturalne kosmetyki, możliwie najwyższej jakości, niż na kolorowe mazidła dostępne w kioskach:)

– jakość ubrań. Naturalny wydaje się wybór przewiewnych materiałów, które wyprodukowano w etyczny sposób. Trendy są nieistotne, jeżeli nie idą w parze z jakością. Ciężko mi sobie wyobrazić kobietę przemierzającą na rowerze las w trzydziestostopniowym upale ubraną w najnowszą bluzeczkę z sieciówki. Z całym szacunkiem, styl o którym piszę, nie jest reprezentowany przez kobiety w szpilkach i rozkloszowanych spódnicach, na rowerach miejskich z koszykami. Chodzi mi bardziej o Martynę Wojciechowską na rajdzie Paryż-Dakar:)

– inwestowanie w dobre jakościowo akcesoria, które oprócz neutralnego wyglądu są funkcjonalne: buty, plecaki, torby. To tak jak w urządzaniu mieszkania – są ludzie, którzy lubią bibeloty, ale są też ludzie, którzy nie postawią na szafce figurki słonia, bo pełni ona funkcję wyłącznie dekoracyjną. W tym przypadku, jedna funkcja to za mało, to marnotrawienie pieniędzy. Rzeczy muszą być na tyle uniwersalne, by sprawdzić się w najbardziej ekstremalnych warunkach. Nie kupujemy plecaka, który przemaka, tylko dlatego, że nam się podoba. Szukamy takiego, który będzie idealny na każdą pogodę.

– odprężony umysł i wysportowane ciało. Jest w aktywnych kobietach pewna zdolność do przystosowania się do każdych warunków. Nie można się przejmować nieumalowanymi ustami, gdy trzeba walczyć z zimnem lub upałem. Walory fizyczne grają zasadniczą rolę i to oczywiste, że trzeba dbać o kondycję ciała i o pozytywne nastawienie psychiczne w starciu ze znacznie bardziej poważnymi niż brak prysznica problemami.

– biżuteria jako pamiątka z podróży. Każdy element ma jakieś znaczenie. Człowiek jest chodzącą widokówką – to co zobaczył nie musi być utrwalone jedynie w formie zdjęcia. Zapachy i wrażenia z podróży są żywe i zostają pośród nas jako etniczne dodatki, szale, ręcznie barwione chusty, szlachetne kamienie, rzemienie, plecionki, ręcznie robione akcesoria… Pamiętamy, bo ciągle towarzyszą nam w naszym życiu, upiększają nasze życie i nas. Nie pełnią więc jedynie funkcji dekoracyjnej, ale też przywołują wspomnienia. Znowu kłania się funkcjonalność i nadawanie głębszego znaczenia prostym przedmiotom.

Jednak fundamentalna rzecz do zapamiętania jest taka: Najważniejszym elementem wyglądu kobiety, która jest ciekawa świata jest uśmiech.