Ktoś, kto przegląda blogi o modzie lub czyta dużo czasopism związanych z modą, na pewno nie raz natknął się na wzmiankę o Carolyn Bessette-Kennedy. Postaram się przybliżyć tę postać, tym którzy o niej jedynie słyszeli i sprawić przyjemność tym, którzy ją podziwiają.Carolyn Bessette-Kennedy stylŹródła zdjęć: 1, 2, 3.

Drugi człon nazwiska jest podpowiedzią. Carolyn była żoną Johna F. Kennedy Juniora, a więc także i synową Jacqueline Kennedy Onassis (choć Jackie zmarła dwa lata przed ślubem syna). Małżeństwo zginęło w wypadku w 1999 roku. Samolot pilotowany przez Johna rozbił się na Atlantyku. Na pokładzie były trzy osoby – John, Carolyn i jej siostra. Nikt nie przeżył.Carolyn Bessette-Kennedy i John KennedyŹródła zdjęć: 1, 2.

Para do dzisiaj jest obiektem fascynacji (nie tylko Carolyn stała się ikoną stylu). Wokół nich wytworzyła się pewna aura tajemniczości, już za ich życia, a wzrosła jeszcze bardziej w związku z tragiczną śmiercią (klątwa Kennedych). Małżeństwu na każdym kroku towarzyszyli paparazzi, a im bardziej para walczyła o swoją prywatność, tym bardziej łakomym kąskiem stawało się każde zdjęcie.Carolyn Bessette-Kennedy i JFK jrŹródła zdjęć: 1, 2, 3.

Ślub odbył się 21-ego września 1996 roku na wyspie Cumberland, leżącej u wybrzeży stanu Georgia. Suknię dla Carolyn zaprojektował jej przyjaciel – Narciso Rodriguez, pracujący wtedy dla domu mody Cerruti. Ponoć przedstawił Carolyn wiele wariantów, a ona zdecydowała się na konkretny model dopiero piętnaście dni przed ślubem. Suknia jest tak ponadczasowa, jak sam styl Carolyn. Projektant 15 lat później stworzył wiosenną kolekcję inspirowaną tamtym projektem. Tutaj możecie ją obejrzeć. Pewne rzeczy się nigdy nie starzeją.Carolyn Bessette-Kennedy suknia ślubnaŹródła zdjęć: 1, 2.

Sama określała swój styl jako prosty i powściągliwy. Rzeczywiście, nawet w podejściu do dbania o urodę widać umiarkowanie. Makijaż zawsze taki sam – cienkie i ciemne brwi, czarne rzęsy, czerwona szminka. Jasnoniebieskie oczy błyszczały jak lustra na porcelanowej cerze. Długie blond włosy najczęściej luźno puszczone lub zgarnięte do tyłu w formie kitki. Czasem, na okazje wymagające bardzo odświętnego stroju, spięte w kok.Carolyn Bessette-Kennedy fryzuraŹródła zdjęć: 1, 2, 3.

Jeżeli patrzycie na tę kobietę i jej sposób noszenia się i przychodzi Wam na myśl tzw. minimalizm lat 90-tych, to jest to absolutny strzał w dziesiątkę. Carolyn pracowała dla Calvina Kleina i była chodzącą reklamą estetyki projektanta i trendu, który dzisiaj tak bardzo widoczny jest w modzie.Carolyn Bessette-Kennedy minimalŹródła zdjęć: 1, 2, 3, 4.

Najczęściej wybierała czerń. Czasami w strojach wieczorowych pojawiała się też biel, ale to rzadziej. Wystarczyła mała czarna, niekiedy dobierała do niej elegancki żakiet. W zasadzie nie było żadnej różnicy między makijażem dziennym, a wieczorowym, włosy były ułożone podobnie, ale pojawiała się biżuteria – perły, małe kolczyki, strojna kopertówka.Carolyn Bessette-Kennedy czarnyŹródła zdjęć: 1, 2, 3, 4.

Czasami w dziennych stylizacjach pojawiały się inne neutralne kolory. Najczęściej sięgała po beż i łączyła go z czernią. Codzienne stroje były eleganckie w uniwersalny sposób. Mogłyby spokojnie być przeniesione do teraz w stosunku jeden do jednego i nikt by się nie zorientował, że to moda lat dziewięćdziesiątych. Niektóre zdjęcia lepszej jakości są dosłownie jakby z naszych lat. Tylko po garniturach Johna można rozpoznać dekadę w której były zrobione. Drugie zdjęcie od lewej jest moim ulubionym. Carolyn Bessette-Kennedy brązyŹródła zdjęć: 1, 2, 3, 4.

Lubiła jeansy o luźnym kroju, często z rozszerzanymi nogawkami. Nosiła je jednak tak, że nie było żadnych skojarzeń z latami siedemdziesiątymi. Dzwony często miały krótkie nogawki i odsłaniały kostkę, teraz znowu wróciła moda na noszenie ich w ten sposób.Carolyn Bessette-Kennedy jeansŹródła zdjęć: 1, 2, 3, 4.

Miała mnóstwo płaszczy o długości do kolan. Zdarzało się jej nawet wybierać na wierzchnie okrycia inne kolory niż czerń. Przy takim prostym stylu nawet cętki wyglądały elegancko. Większość szafy stanowiły oczywiście rzeczy od projektantów, ale akurat cętkowany płaszcz był vintage. Jej ulubionymi projektantami byli Yohji Yamamoto, Prada, Miu Miu i Ann Demeulemeester.Carolyn Bessette-Kennedy płaszczŹródła zdjęć: 1, 2, 3, 4.

Fajnie też popatrzeć na luźniejszy styl Carolyn i Johna. Spędzali wolny czas aktywnie. Jest mnóstwo zdjęć małżeństwa w parkach, na żaglach, na spacerach z psem. Kiedy patrzę na te zdjęcia mam wrażenie, że wtedy moda była bardziej autentyczna, a ich styl nie został uwieczniony w wyniku ustawek z fotografami, tylko wyrażał ich, takimi jakimi mieli naturalną potrzebę być.carolyn i john kennedyŹródła zdjęć: 1, 2, 3, 4.

Ciekawa jestem Waszych odczuć, co do stylu tej kobiety. Niewątpliwie stał się zapamiętany. Ja mam taką małą łezkę w oku, że kiedyś ludzie tak bardzo doceniali klasę. Że nie trzeba było wszystkiego pokazywać, żeby wzbudzać powszechne zainteresowanie. Że ludzi intrygowała tajemnica.

Kopalnią wiedzy o Carolyn są dwa blogi: cbkwardrobe.blogspot.com oraz rememberingcbk.wordpress.com Jest tam mnóstwo zdjęć CBK, wszelkie możliwe wycinki z prasy, skupienie się na detalach jej stroju, znajdowanie konkretnych marek jej ubrań itd. Zafascynowanym jej stylem szczerze polecam te strony, to z nich czerpałam informację do tego wpisu.

Czy podoba Wam się styl Carolyn? Czy są osoby, które kojarzą Wam się z nią pod względem stylu?