Stonowane lato jest chłodne, ale nie na tyle chłodne by zatracać się w pastelach i odrzucić złoto. To bardzo trudna pora roku do rozpoznania, bo w wielu kolorach będzie wyglądała znakomicie. Kobiety o tym typie urody mają w sobie dużo naturalnej gracji – nie muszą przesadzać, by osiągnąć zamierzony wizerunkowo cel.

Jak rozpoznać stonowane lato?

Oczy dużo mówią o stonowanym lecie. Najpewniej będą niebieskie, niebiesko-zielone, zielone lub orzechowe. W jakiś sposób zieloność tych oczu determinuje przynależność do pory roku. Kiedy widzisz, że oko jest niebieskie, a w środku dopatrzysz się zielonkawych plamek, to już bardzo blisko do stwierdzenia, że masz do czynienia ze zgaszonym latem. Oczy tej pory roku najogólniej mówiąc będą neutralne jeżeli chodzi o temperaturę – nie zimne, nie ciepłe: inne, trudne do zdefiniowania.

Jak każde lato, tak i stonowane lato może mieć lekko ziemistą cerę. Zarówno z natury blade, jak i te wyglądające na bardziej opalone, kobiety mogą mieć charakterystyczny szarawy odcień cery. Taka już uroda chłodnych pór roku, że nie mają złotawego odcienia. Zawsze można użyć bronzera lub rozświetlacza:)

O ile w przypadku większości pór roku, włosy mówią niewiele o przynależności do danego typu, o tyle dla stonowanego lata to dość ważna informacja. Zazwyczaj ta pora roku kryje w sobie jakieś popielate refleksy. Włosy nie są jednolite, tylko jakby urozmaicone innym kolorem. Zgaszone lato, może być na przykład szatynką o naturalnych refleksach blond. Albo myszką o szarym odcieniu brązu. A może też być siwe i wyglądać z tyłu jak staruszka. Kolor jest raczej nieregularny i złożony.

Podsumowując: stonowane lato ma niejednolitą kolorystykę. Włosy mają często szare refleksy, oczy mają w sobie pierwiastek zieleni.

Jakie kolory pasują do stonowanego lata?

Delikatne i przygaszone. Weź na przykład kolory zimy i wyssij z nich energię, a następnie spowij je delikatną mgiełką. Wychodzą ci wtedy spokojne, stonowane kolory, które mogą być zarówno ciemne, jak i jasne. Natalia Vodianova jest przykładem zgaszonego lata. Jako modelka ma zdolność przemiany, ale za każdym razem, gdy widzę ją w krzykliwej czerwonej szmince mam ochotę zmazać ją chusteczką i pomalować usta delikatnym różem:)

Natalia Vodianova - stonowane latoTej porze roku nie jest potrzebna żadna „kolorystyczna przemoc”. Nie jest tak istotna temperatura koloru, jak jego zgaszenie. Nic krzykliwego nie powinno się znaleźć koło twarzy zgaszonego lata. Stonowane błękity, lawenda, przytłumiony granat i fiolet będą znakomite. Równie piękne kolory znajdziesz wśród różu. Fenomen paletki dla tej pory roku tłumaczyłabym tak: Masz garść jagód – tę garść zostaw zimie. Niech ona nasyci się tym mocnem kolorem. Ty zaś weź jogurt i wsyp do niego jagody, całość zmieszaj, oczywiście gniotąc owoce. I voila – to są Twoje kolory. Zrób tak teraz z każdym owocem. Zawsze dodawaj do swoich kolorów tę nutkę jogurtu naturalnego, żeby nie były za intensywne:)

Makijaż stonowanego lata powinien być… stonowany. Na usta kolory nude i róż. Lato musi unikać intensywnych barw. Zakurzone kolory będą wspaniałe – i na usta, i na powieki. Kolory owszem, powinny być chłodniejsze, ale nie w „lodowy” sposób, bardziej chodzi o mgiełkę niż o lód. Na oczy można dawać barwy jakie widzimy na tęczówce. Zieleń będzie ładna – zielony eyeliner, a w tle o ton jaśniejszy cień do powiek.

Biżuteria dla stonowanego lata może być zarówno złota, jak i srebrna. Tutaj będzie świetnie wyglądało różowe złoto, które godzi ciepło i chłód – uczucia które uzewnętrznia na raz ten niesamowity typ urody.

Czego można stonowanemu latu pozazdrościć?  Jakie skojarzenia budzi w Was ten typ urody?