Dziewczyny, dzisiaj piszę o kolejnym typie urody, ale zapraszam Was na wpis również jutro.

Jak zwykle zachęcam do zapoznania się z tą metodą robienia analizy kolorystycznej – Jak określić swój typ urodyJeśli jest jasne, że należy patrzeć na kolory w jakich nam korzystnie, a nie na kolory znajdujące się na naszej twarzy, włosach, ciele, przejdźmy do zapoznania się z typem stonowanego lata.

W jakich kolorach stonowane lato wygląda najlepiej?

Stonowanych czy wyraźnych?

Zdecydowanie stonowanych. Gdy przy twarzy znajduje się coś bardzo wyraźnego, w skrajnym przypadku neonowego, twarz schodzi na drugi plan. Najpierw widać ten ostry kolor.

Chłodnych czy ciepłych?

Raczej chłodnych. Ciepłe kolory mogą sprawić, że twarz tego typu będzie wyglądać poważniej, może nawet trochę starzej.

Jasnych czy ciemnych?

Raczej ciemnych. Ten typ powinien zachować umiar i nie wybierać nic za ciemnego i nic za jasnego, ale gdy za ciemne kolory jeszcze „ujdą”, za jasnych twarz raczej nie wybaczy.

Jak sprawdzić czy jestem stonowanym latem?

Gdy już się domyślamy swojego typu, przeprowadzić ostateczne pojedynki:

Srebrna kontra złota biżuteria -> stonowane lato będzie wyglądać korzystniej w srebrnej biżuterii.
Czerwień lub pomarańcza kontra róż na ustach -> stonowane lato będzie wyglądać korzystniej w różowej pomadce.
Beżowy kontra szary materiał -> stonowane lato będzie wyglądać korzystniej w szarościach.
Czarny kontra szary materiał -> stonowane lato będzie wyglądać korzystniej w szarości. Różnica będzie ogromna. Każdy odcień szarości będzie lepszy od czerni.

Jak wygląda stonowane lato?

No właśnie – jak? Wyobrażam sobie kobietę z szarawym odcieniem włosów, może brudnym, może mysim blondem, może tak jasnym brązem, że jeszcze nie nazywamy ją szatynką. Spojrzenie spokojne – szarawe, niebieskie, brązowe, zielone oczy, jakieś plamki, żadnych agresywnych obramówek. Skóra jakby lekko opalona, nawet zimą, może nawet i jasna, ale nie blada, tylko oliwkowawa, może ziemista. Ale to i tak nie wyklucza i brunetek, i blondynek, bo nigdy nie wiesz jakie kolory będą grały przy twarzy. Nie wyrokuję jakim jest typem, ale Meghan Markle podoba mi się w stonowanych kolorach, a jej silny kolor włosów i oczu zdaje się wskazywać na pierwszy rzut oka co innego.

Jakie są kolory stonowanego lata?

Załóżmy, że Twoja koleżanka ma na sobie ciekawą, bardzo wzorzystą sukienkę. Czego na niej nie ma – na niebieskim tle czerwone róże, zielone liście, kolorowe papugi, złote serduszka. Wiem, że przesadziłam, ale chcę żebyś rozmawiając z nią dokładnie się przyglądała i każdemu wzorkowi poświęciła uwagę :) Do tego jeszcze cwaniara dobrała różowe sandały i zieloną torebkę. Stoicie na chodniku, żegnacie się i koleżanka odchodzi. Ty stoisz i przyglądasz się jak z każdym metrem staje się mniej wyraźna, jak nie potrafisz już dostrzec wyraźnego wzorku na sukience, jak masz wątpliwość jakiego koloru było w ogóle tło sukienki, jak nie możesz już z całą pewnością stwierdzić, że torebka była mocno różowa. Im dalej jest koleżanka, tym bardziej kolory się zlewają, tworzą jedną, nie tak już wyrazistą całość, prawda? Nie ma już mowy o żandym wzorze. Takie kolory jakby z oddali, to są właśnie kolory zgaszonego lata. One nie tylko tracą na wyrazistości, ale są całkiem ciemne w odniesieniu do kolorów jakie widzisz z bliska.

Najwspanialsze w tym typie jest to, że każdy kolor z palety pasuje do pozostałych. Można komponować bardzo nieoczywiste połączenia kolorów uważając tylko na to, by ich odcienie były zgaszone i względnie chłodne.

Jakich kolorów powinno unikać stonowane lato?

To oczywiste, że krzykliwych, więc nie będę tego wałkować. Mam „cenniejsze” rzeczy do przekazania. Przede wszystkim omijamy kontrasty albo takie stroje w których mamy stonowany kolor i do tego nagle dochodzi jakiś silny akcent. W stroju musi być zachowana harmonia. Staramy się więc trzymać kolory na podobnym poziomie spokoju. Jeśli trzeba wyjść z mocniejszym kolorem, to niech on będzie mocniejszy o ton, dwa tony od reszty.

Unikamy też wszystkiego co zbyt jasne, bo stonowane lato lepiej dogaduje się z ciemnością. Lubi  przydymione kolory z palety ciemnej zimy.

Unikamy zbyt ostrych i wyrazistych wzorów. Jak w przykładzie z odchodzącą koleżanką: wzory się zlewają, tracą swój konkret i takie właśnie plamy, zlewanie, brak kontrastu są korzystne dla stonowanego lata.

Bieli i czerni. Szukamy swojej wersji bieli – jakichś gołębich, poszarzałych odcieni, niekoniecznie kremów, które są za ciepłe. Czerń zapewniamy sobie przez przyciemnianie szarości albo po prostu granat.

Gdybym została zmuszona na podanie najgorszego koloru dla tego typu, postawiłabym na pomarańczowy.

Jakie typy urody są podobne do stonowanego lata?

Prawdziwe lato jest chłodne, choć trochę bardziej wyraziste niż stonowane lato, więc w jego palecie znajdą się kolory, które przy trochę ciemniejszym makijażu stonowane lato z łatwością u siebie wprowadzi. Stonowana jesień wydaje się bardzo podobna, ale jej kolory mogą być ciut za ciepłe. To jest bardzo intuicyjne, żeby stonowane lato przypisało sobie jakieś oliwkowe zielenie czy spokojne brązy z palety stonowanej jesieni, ale trochę trzeba uważać i ochłodzić się wtedy jakimś srebrem w biżuterii lub szarością w makijażu.

Na przykładzie niebieskiego – różnice nie są w wcale takie duże, ale… Ten niebieski stonowanej jesieni wydaje się już zielony, ale to tylko złudzenie, bo gdyby odseparować go, wciąż określiłybyśmy go jako niebieski. Z kolei prawdziwe lato ma już niebieski, którego nie nazwałybyśmy słabym. Te trzy kolory stonowane lato nosiłoby z łatwością.

W komentarzach piszcie o Waszych skojarzeniach z tym typem. Co podoba Wam się w nim najbardziej? Czy w spokojnych kolorach można wyglądać przebojowo?

Zapraszam na moje instastories, gdzie znajdziecie więcej zdjęć Lauren Hutton – muzy dla tego typu. Zapisuję stories, można je zobaczyć klikając w kółeczko z napisem kobiety na instagramie. Tam też zdjęcia poprzednich muz: Sophie Loren i Natalie Wood.