Przyjrzyjmy się stonowanej jesieni, typowi, który może teraz korzystać z dobrodziejstw trendów. Od kilku sezonów panuje moda na spokojne kolory, raczej ciepłe, a beż pojawia się w każdej kolekcji, niezależnie od pory roku. W sklepach króluje biżuteria ze złota lub w złotym kolorze.

Jak zwykle zachęcam do zapoznania się z tą metodą robienia analizy kolorystycznej – Jak określić swój typ urodyJeśli jest jasne, że należy patrzeć na kolory w jakich nam korzystnie, a nie na kolory znajdujące się na naszej twarzy, włosach, ciele, przejdźmy do zapoznania się z typem stonowanej jesieni.

W jakich kolorach stonowana jesień wygląda najlepiej?

Stonowanych czy wyraźnych?

Zdecydowanie stonowanych. Zbyt mocne kolory sprawiają, że twarz przestaje mieć naturalny cielisty kolor i zaczyna wręcz wyglądać jak ten mocny blok koloru koło niej.

Chłodnych czy ciepłych?

Raczej ciepłych. Stonowana jesień ma w sobie coś z lata i spokojne kolory generalnie będą jej pasować. Jednakże dodatkowo cieplejsze odcienie będą bardziej współgrać z jej twarzą.

Jasnych czy ciemnych?

Nieistotne. Zachowywać umiar – nie za ciemne, nie za jasne. Ale lepiej w czerni niż w bieli o czym będzie poniżej, a z drugiej strony powinno być jaśniej niż przy kolorach prawdziwej jesieni. A więc tu wszystko jest relatywne.

Jak sprawdzić czy jestem stonowaną jesienią?

Gdy już się domyślamy swojego typu, przeprowadzić ostateczne pojedynki:

Srebrna kontra złota biżuteria -> stonowana jesień będzie wyglądać korzystniej w złotej biżuterii.
Czerwień kontra mocny róż na ustach -> stonowana jesień będzie wyglądać korzystniej w czerwonej pomadce. Nie oznacza to, że będzie wyglądać w niej super, ale jednak zdecydowanie lepiej w czerwieni niż w różu.
Beżowy kontra szary materiał -> stonowana jesień będzie wyglądać korzystniej w beżach.
Czarny kontra biały materiał -> stonowana jesień będzie wyglądać korzystniej w czerni. Nie będzie wyglądać super, ale w bieli będzie wyglądać wybitnie źle.

Jak wygląda stonowana jesień?

Oczywiście może mieć każdy kolor oczu i włosów, ale wyobrażam sobie raczej kobietę o niewielkim kontraście między włosami, skórą i oczami. Oczy może niebieskie, zielone, może brązowe, ale nie tak intensywnie brązowe, że aż czarne, tylko jasnobrązowe, piwne, jakby orzechowe, a może szare, szarozielone, szaroniebieskie, oczy niedefiniowalne z mieszanką koloru. Skóra neutralna, w stronę ciepłej i przy dobieraniu podkładów będzie widać, że nie mogą być za różowe czy żółte, tylko powinny stać gdzieś po środku, jeśli w ogóle możliwym jest znaleźć typowo beżowy podkład.

Jakie są kolory stonowanej jesieni?

Jak wytłumaczyć zgaszenie koloru? Zerknij jak to opisałam przy stonowanym lecie. Tu sprawa ma się podobnie. Kolory mniej wyraźne to takie, które widzimy jakby z daleka. Można też pomyśleć o świeżo zakupionych jeansach. Prawda że po praniu nie wyglądają już tak samo? Te lepszej jakości zachowują kolor lepiej, ale z czasem nawet najlepsze jeansy stają się wyblakłe. Zazwyczaj mówimy o tym, że coś jest wyblakłe jakby to była wada, ale weź ciepły mocny kolor i wypierz go kilka razy, a uzyskasz coś w klimacie stonowanej jesieni.

Jakich kolorów powinna unikać stonowana jesień?

Przede wszystkim dominujących. Zbyt ostry, wyrazisty kolor może sprawić, że kobieta będzie wyglądała „sztucznie”. Potrzeba tu znacznie większej łagodności od kobaltu, purpury czy wściekłej żółci. To chyba najlepiej potwierdzający regułę, że wszystkie kolory jakie nam pasują mamy już na sobie, typ urody (choć nie trzymałabym się tak kurczowo tej reguły :) ).

Takie majestatyczne kolory, które mogą mieć w sobie za dużo różu, czyli wszelkie szminki w odcieniach fuksja, mocny róż, ciemna malina, ale też lżejsze jak neonowy róż czy blady – na to trzeba uważać i jeśli już idzie się w mocno wyróżniające się na twarzy usta to raczej wybierać wiśnie, burgundy, cegłę.

Pastele są ryzykowne, zbyt cukierkowe i dziecinne, większość zbyt chłodna.

Bieli unikałabym, szukałabym dla siebie czegoś w kremach, ecru, gołębim. Czerń też nie jest super, ale już zestawiona ze złotem powinna dać radę. Biały zdaje się jakby rozrywać harmonijną urodę, czarny nie jest taki inwazyjny na kimś stonowanym. Siostry Olsen noszą dużo czerni, a są stonowanymi jesieniami. Uważam że wyglądają dobrze w czarnym.

Jakie typy urody są podobne do stonowanej jesieni?

Oczywiście stonowana jesień to wciąż jesień i bogactwo jej ciepłych kolorów, ale w najspokojniejszej formie. Paleta stonowanego lata również zawiera ciekawe kolory dla jesieni, ale te najchłodniejsze jesień powinna omijać. Przy zgaszonym, ale trochę chłodnym kolorze warto użyć złotej biżuterii np. szary golf, a do tego naszyjnik ze starego złota.

Patrząc na róże -> każdy z tych kolorów byłby łatwy dla stonowanej jesieni. Pamiętam, że kiedy robiłam jeszcze analizy, doradziłam stonowanej jesieni idącej na ślub jako gość, sukienkę w takim właśnie odcieniu różu jak widoczny w środku. Pani wyglądała kwitnąco – przy brązowych włosach i naturalnej pomadce ten kolor niesamowicie podbił urodę. A pamiętam zdziwienie, kiedy podesłałam linka do sukienki :) Jesienne typy zazwyczaj omijają róże, ja z kolei w ich ciepłych odcieniach widzę niesamowity potencjał do podkreślenia urody.

Z czym kojarzą się Wam stonowane jesienie? Jakie ich kolory wydają się Wam najpiękniejsze?

Zapraszam na moje instastories, gdzie znajdziecie więcej zdjęć Barbry Streisand – muzy dla tego typu. Zapisuję stories, można je zobaczyć klikając w kółeczko z napisem kobiety na instagramie. Tam też zdjęcia poprzednich muz: Sophie Loren, Natalie Wood, Lauren Hutton.