Ostatnia jesień przed nami. Złota polska jesień może być inspiracją jeden do jednego. Dynie, liście, przyprawy, herbata, ciasta i placki, ogień, drewno, biwak – nie sposób wyprzeć takich skojarzeń z tą paletą.

Jak zwykle zachęcam do zapoznania się z tą metodą robienia analizy kolorystycznej – Jak określić swój typ urodyJeśli jest jasne, że należy patrzeć na kolory w jakich nam korzystnie, a nie na kolory znajdujące się na naszej twarzy, włosach, ciele, przejdźmy do zapoznania się z typem prawdziwej jesieni.

W jakich kolorach prawdziwa jesień wygląda najlepiej?

Chłodnych czy ciepłych?

Zdecydowanie ciepłych. To naprawdę nie jest trudne do zrozumienia. Wystarczy wyobrazić sobie październikowy park lub las. Kolory liści są wyłącznie ciepłe. Do takiego obrazka nie przyłożysz nagle srebra, czystej bieli czy ostrego różu i nie będziesz liczyć na to, że te kolory będą tu pasowały. Twarz prawdziwej jesieni staje się przyjemnie „błyszcząca” przy ciepłych kolorach.

Stonowanych czy wyraźnych?

Raczej stonowanych. Ciepłe kolory mają to do siebie, że trochę trudno dostrzec w nich to stonowanie, ale popatrzmy na porównanie z ciepłą wiosną. Możesz na przykład cofnąć się do strony głównej i porównać banery do postów, które zrobiłam. Prawda, że baner wpisu o ciepłej wiośnie jest żywy, energiczny i mocny, gdy tymczasem z baneru prawdziwej jesieni emanuje spokój, jest bardziej statyczny? A w obu przypadkach mamy do czynienia z ciepłymi kolorami. Wiosenne są wyraźne, jesienne są zgaszone.

Jasnych czy ciemnych?

Raczej ciemnych. Bo tutaj właśnie, w ciemności szuka się bogactwa koloru. W palecie są oczywiście jaśniejsze kolory i takie też będą super, ale ten typ raczej odsuwa się od równowagi i idzie w stronę ciemniejszą.

Jak sprawdzić czy jestem prawdziwą jesienią?

Gdy już się domyślamy swojego typu, przeprowadzić ostateczne pojedynki:

Srebrna kontra złota biżuteria -> prawdziwa jesień będzie wyglądać korzystniej w złotej biżuterii.
Srebrny kontra złoty cień do powiek -> kolor oczu przy złotym cieniu do powiek będzie intensywniejszy. Będzie to bardzo mocno widoczna różnica w opozycji do srebrnego cienia.
Brązowy kontra szary materiał -> prawdziwa jesień będzie wyglądać korzystniej w brązie.
Spokojny żółty kontra jaskrawy żółty przy twarzy -> dla rozstrzygnięcia czy jest się wiosną czy jesienią. Prawdziwa jesień w kolorach przypominających cytrynę, słońce w południe czy kanarka będzie wyglądać płasko. Między innymi dlatego temu typowi urody nie jest zbyt korzystnie w blondzie.

Jak wygląda prawdziwa jesień?

W przypadku typów urody, które zaczynają się od słowa prawdziwa jest troszkę łatwiej pisać o kolorze oczu i włosów. Prawdziwa jesień na 90% będzie miała ciepłe spojrzenie – orzechowy, zielony, brązowy kolor oczu. Niebieskie oczy też są możliwe, choć ciężko je sobie wyobrazić. Ale zapewniam, że jak tylko spojrzy się na ciepłe niebieskie oczy, to się wie, że one są ciepłe. Nie wyglądają tak przeszywająco, jak na ogół niebieskie oczy. Włosy są również w naturalny sposób ciepłe, raczej nie za jasne. Bardziej brązowawe, trochę miedziane, może rude. Na twarzy mogą się pojawić piegi, skóra idzie w zdecydowane ciepłe tony. Jeśli umiesz dostrzec, że coś zawiera w sobie ślady pomarańczowego koloru, to właśnie tego trzeba szukać w kolorystyce prawdziwych jesieni.

Jakie są kolory prawdziwej jesieni?

Ja wiem, że instynkt popycha nas w kierunku żółci, gdy wspominamy o ciepłych kolorach, ale tu nasz radar powinien być ustawiony na głębsze kolory, takie jak pomarańcze i brązy. Dlatego też nie blondy na głowie, ale lepiej rudości czy brązy, ewentualnie złote akcenty, jeśli już naciskamy na coś jaśniejszego.

Ogólnie: złoto jest pokrewne żółci, jest spokojniejsze od niej i korzystne dla prawdziwej jesieni. Można je postarzyć, będzie wyglądało pięknie przy twarzy. Złote złoto, takie świecące i zupełnie gładkie polecałabym wiosnom, a dla jesieni zostawiła chropowatość, nierówności, postarzenie kruszcu.

Szukamy bogatych kolorów, nie płaskich. Jeśli neutrale, to najlepiej brązy, ale i tak warto dodawać do stylizacji „kolorowe” kolory, bo ten typ to lubi. Można mieszać ze sobą kolory wina, można przełamywać brąz cieplejszymi odcieniami niebieskiego, można szukać ciepłych różów i łączyć je ze starym złotem itd.

Prawdopodobnie, gdy wybierzemy przewagę ciemniejszych wersji kolorów w stylizacji, będzie to korzystniejsze dla urody. Lepszy dominujący morski niż turkus, lepsza czekolada niż średni brąz.

Kolory ziemi są jak najbardziej ok, to dobre kryterium, ale nie można przesadzić z ich poszarzeniem. Więc militarna zieleń nie powinna być zbyt sprana, a brązy zbyt beżowe. Głębia, bogactwo koloru – tego szukamy.

Jakich kolorów powinna unikać prawdziwa jesień?

Omijamy chłodne kolory.

Gdy coś wydaje się zbyt rażące, omijamy. Neony są za płaskie i za energiczne do „dostojnej” kolorystyki ciała. Staramy się nie dać owładnąć wrażeniu, że by się zenergizować, potrzebny jest energiczny kolor. To tak nie działa, że skoro jaskrawy żółty jest ciepły i żywy, a ja jestem ciepła i chcę być żywa, użyję tego koloru. On odwróci uwagę od naszej twarzy, będzie jak niepotrzebna plama, na którą się patrzy, zamiast dostrzegać twarz.

Pastelom dziękujemy, to nie ta bajka. Nie patrzymy w ramach inspiracji na cukierki, ale raczej na przyprawy :)

Czarny postarzy jesień. Biel będzie jeszcze bardziej niekorzystna od czerni. Zbyt agresywnie, zbyt bezbarwnie. Jeśli coś jest nieefektywne, po co to robić?

Jakie typy urody są podobne do prawdziwej jesieni?

Pozostałe jesienie, czyli stonowana jesień i ciemna jesień. Ta pierwsza jest spokojniejsza i mniej kolorowa, a ta druga jest jeszcze bardziej ciemna. Jesienie się przenikają, prawdziwa może brać kolory od pozostałych i posypać je dużą ilością złota.

Oczywiście jesień może pływać w brązach. W moim odczuciu czekolada jest jednym z najbardziej uniwersalnych kolorów dla każdego typu, ale oczywiście jest to flagowy kolor ciemnej jesieni. Brąz stonowanej jesieni ma w sobie idealnie choć trochę szarości, a prawdziwa jesień to taki najbardziej typowy brąz, jak na włosach u większości szatynek.

Jakie macie skojarzenia z prawdziwą jesienią? Jakie są największe zalety tego typu urody?

Zapraszam na moje instastories, gdzie znajdziecie więcej zdjęć Rity Hayworth – muzy dla tego typu. Zapisuję stories, można je zobaczyć klikając w kółeczko z napisem kobiety na instagramie. Tam też zdjęcia poprzednich muz: Sophie Loren, Natalie Wood, Lauren Hutton, Barbry Streisand i Ann- Margret.