Źródło inspiracji

Główne bohaterki serialu Dynastia – Krystle Carrington (grana prze Lindę Evans) i Alexis Colby (grana przez Joan Collins).

Dynastia

 • amerykańska opera mydlana z lat osiemdziesiątych
 • w Polsce emitowana w latach 1990-1993
 • saga bardzo bogatej rodziny Carringtonów
 • kostiumy tworzył Nolan Miller
 • tygodniowy budżet na kostiumy wynosił 35000 dolarów
 • podobno żadna z postaci nie miała na sobie dwa razy tego samego kostiumu

Dynastia dla mnie

Jedno mogę Wam powiedzieć o życiu na wsi w latach 90-tych. W każdą niedzielę, po siedemnastej, na wsi królowała cisza. Nikt się nie snuł, ruch zamierał, nikt nie wyściubiał z domu nosa, bo wszyscy siadali przed telewizorami.

Pamiętam, że moja ciocia, mieszkająca po sąsiedzku, miała jako jedna z pierwszych, kolorowy telewizor i zawsze w niedzielę chodziliśmy do niej całą rodziną oglądać Dynastię! Przyznam, że łezka kręci mi się w oku na tamto wspomnienie, bo niestety większość osób, która tam się spotykała już nie żyje…

Dynastia przenosiła wszystkich w inny wymiar. To było coś kompletnie odrealnionego, a jednak bliskiego. Dzieci nie rozumiały wszystkiego, starsze babcie robiły na drutach i tylko wyrywkowo spoglądały na ekran, ale wszyscy jak jeden mąż śmiali się z wymierzanych sobie nawzajem przez panie policzków oraz wkurzali się, że ta godzina tak szybko minęła.

Zabawne, że gdy byłam mała nienawidziłam Alexis, a teraz to właśnie ona mogłaby być moją idolką :)

Kobiety - Krystle Carrington

Żona Blake’a Carringtona, wcześniej jego sekretarka. Uosobienie dobra i wrażliwości. W zasadzie można powiedzieć, że to taki swoisty kompas moralności w serialu. Zazwyczaj podejmuje moralnie nienaganne decyzje i wspiera swojego męża.

Z czasem Krystle zjednuje sobie całą rodzinę, dzieci Blake’a darzą ją szacunkiem i zaufaniem. Wszyscy wiedzą, że Krystle nie wyszła za mąż dla pieniędzy i szczerze kocha swojego męża. W rolę Krystle wcieliła się Linda Evans.

Krystle jest dobra, wrażliwa, łagodna, cierpliwa, bezinteresowna, ciepła, miła, pomocna, godna zaufania i silna, co bardzo dobrze uwydatniają kostiumy i wygląd tej postaci.

Linda Evans jako Krystle Carrington

Joan Collins jako Alexis Colby

Kobiety - Alexis Colby

Alexis pojawiła się dopiero w drugim sezonie serialu i to był strzał w dziesiątkę, bo oglądalność gwałtownie skoczyła. Rolę proponowano Elizabeth Taylor oraz Raquel Weich, ale ostatecznie wcieliła się w tę postać Joan Collins.

Oczywiście Alexis chce zniszczyć swojego byłego męża Blake’a, nienawidzi jego żony Krystle i to głównie konflikty między dwiema paniami wywoływały u widzów największe emocje.

Alexis jest bezwzględna, wyrachowana, cyniczna, egoistyczna, zorientowana na cel, prowokacyjna i silna, co bardzo dobrze uwydatniają kostiumy i wygląd tej postaci.

Podobieństwa

Serial pokazywał życie bogatej amerykańskiej rodziny. Bale, kolacje, przebywanie w towarzystwie, luksusowe zakupy, biznesowe spotkania – o takim życiu tu mówimy, a nie o szarej codzienności. Stroje miały więc być wizualnym nośnikiem bogactwa i prestiżu. Wszystkie postacie, mimo że miały swoje indywidualne style, były stylizowane w jednorodnej estetycznej konwencji. Spójrzmy zatem na podobieństwa w stylu Krystle i Alexis.

 • przepych lat osiemdziesiątych
 • ubiór wyrażający siłę, power dressing
 • elegancja
 • powaga w ubiorze, nieodmładzanie się strojem
 • bazowanie w stylizacjach na jednym, dwóch kolorach (raczej nie więcej)
 • dużo biżuterii w jednej stylizacji
 • cekiny, satyna, lakier – błysk na porządku dziennym
 • szerokie ramiona – poduszki w żakietach i koszulach
 • mocno podkreślona talia
 • futra

Różnice

Blondynka, z naturalnie ułożonymi, łagodnie okalającymi twarz włosami. Proste włosy z grzywką. Długość do ramion.

Względnie naturalny makijaż podkreślający łagodność spojrzenia.

Konserwatywny, choć i tak strojny styl. Symetria i uporządkowanie w ubiorze.

Dominująca „anielska” paleta: biel, srebro, błękit, szarości, pastele. Spokojne kolory ziemi: beże, oliwki. Stosunkowo mało wzorów.

Często jako element stylizacji: mocne ramiona, koszule i golfy, szerokie spodnie z bardzo wysokim stanem, kokardy wiązane pod szyją, jasne futra, monochromatyczne stroje.

Brunetka z kręconymi krótkimi włosami, natapirowanymi tak, że powiększały kilkukrotnie swoją naturalną objętość.

Agresywny makijaż. Ciężko zarysowane oko, zazwyczaj czerwone usta i paznokcie.

Odważny, przyciągający spojrzenia ubiór. Częsta asymetria stroju, dużo dekoracyjnych elementów.

Dominująca „diaboliczna” paleta: czerwień i czerń, jeśli biel to zazwyczaj w formie kontrastu do czerni albo przeładowana ogromną biżuterią, złoto.

Często jako element stylizacji: garsonki, falbany, bufiaste rękawy, kapelusze, wydekoltowane sukienki na dzień, zwierzęce wzory, kontrastowe kolory w jednym stroju.

Jak możemy się inspirować?

Oczywiście nie chodzi o kopiowanie stylówek jeden do jednego, ale cholera jasna, powiedzcie mi, czy nie fajnie by było, poczuć się chociaż przez jeden dzień jak Alexis? Jest coś pociągającego w tej kobiecej pewności siebie, którą można okazać również przez ubranie, coś pociągającego w nastawieniu: idę po swoje. Z tym mi się kojarzą sylwetki z Dynastii. Imponuje mi ubieranie się nie po to, żeby pokazać jaka jestem młoda i ładna, tylko żeby wykrzyczeć światu: mam siłę, znam swoją wartość, jestem odważna w swoich wyborach. O tym napiszę niebawem!

Zestawy ubrań w tym stylu

Carringtonowie, lata 80te
Kolczyki (góra) Emporio Armani
Kolczyki (dół) Aldo
Sukienka (po lewej) Simple
Sukienka (po prawej) Simple
Torebka (góra) Michael Kors
Torebka (dół) Liebeskind Berlin
Buty (po lewej) Gino Rossi
Buty (po prawej) Gino Rossi

Alexis Colby (góra)
Alexis Colby (dół)
Kolczyki Nissa
Płaszcz Simple
Okulary Sugar + Style
Sweterek Club Monaco
Spodnie The Kooples
Torebka Zahara Leather
Szpilki Badura

Krystle i Alexis
Kolczyki W. Kruk
Płaszcz Simple
Bluzka (po lewej) Simple
Bluzka (po prawej) Simple
Spódnica Vila
Szpilki Solo Femme
Torebka Trussardi

Alexis Colby (góra)
Alexis Colby (dół)
Kolczyki W. Kruk
Korale W. Kruk
Czarny żakiet Elisabetta Franchi
Biały żakiet Hugo
Koszula Simple
Spódnica Mint&berry
Torebka Wittchen
Szpilki Wittchen

Nasuwa się więc oczywiste pytanie: Krystle czy Alexis?