Źródło inspiracji

Styl projektantki mody Caroliny Herrery.

Kim jest Carolina Herrera

Carolina Herrera urodziła w 1939 roku w Wenezueli. Od najmłodszych lat miała styczność z modą, jej babcia bywała w towarzystwie i zabierała ją na pokazy mody oraz kupowała jej ubrania luksusowych marek. Carolina wyszła pierwszy raz za mąż w wieku 18 lat, z tamtego małżeństwa ma dwie córki. Rozwiodła się w 1964 roku. W 1965 roku zaczęła pracę u Emilio Pucci w Caracas. W 1968 ponownie wyszła za mąż. Z tego małżeństwa również ma dwie córki.

Już w latach 70. zaczęła być dostrzegana przez świat mody i lądowała na międzynarodowych listach najlepiej ubranych ludzi. Za namową przyjaciółki, Diany Vreeland, zajęła się projektowaniem mody i zadebiutowała pierwszą kolekcją w 1980 roku. W tym samym roku na stałe przeniosła się do Nowego Jorku. W 2009 stała się obywatelką Stanów Zjednoczonych.

Ubierała pierwsze damy Ameryki: Jacqueline Onassis, Laurę Bush, Michelle Obama i Melanię Trump. Jej dom mody sprzedaje ubrania i perfumy na całym świecie. Zdobywała liczne wyróżnienia związane z modą i siedem razy pojawiała się na okładce Vogue. W tym roku zrezygnowała z funkcji dyrektora kreatywnego domu mody Carolina Herrera i przekazała to stanowisko Wesowi Gordonowi.

Jaki jest styl Caroliny Herrery

Przede wszystkim bardzo stały, wyrazisty, elegancki i silny. Można powiedzieć, że ona od początku wiedziała, co lubi, co jest dla niej korzystne i w czym tkwi jej siła. Doskonale widać to na zdjęciach z młodości. Serdecznie polecam Wam artykuł w Vogue, który pokazuje stroje Caroliny na przestrzeni lat. Z wiekiem jej styl się tylko wyostrzał i precyzował, ale z pewnością nie schodził z głównej ścieżki jaką Carolina dla siebie obrała.

A z drugiej strony, może ta ścieżka wybrała ją? Ktoś, kto od małego należał do towarzystwa, był córką wojskowego (później polityka), jeździł konno, grał w tenisa, uczęszczał do elitarnych szkół, dużo podróżował, a nawet po zamążpójściu został markizą, w pewnym sensie był niejako „skazanym” na elegancję.

Biała koszula

To chyba najbardziej utożsamiany z tą projektantką element ubioru. Gdyby ktoś kazał mi wskazać jedną osobę, która kojarzy mi się z białą koszulą, to bez wahania wskazałabym Carolinę.

Myślę że zawsze kochałam białą koszulę. Ona jest dla mnie czymś takim jak kocyk dla dziecka. Można ją nosić do wszystkiego. Najpierw zakładałam ją do szkoły (taką z okrągłym kołnierzykiem), potem grałam w niej w tenisa i jeździłam konno.

Kiedy kupuję białą koszulę, nie myślę o konkretnym kroju. Najważniejsze jest dla mnie dopasowanie. Jeśli podoba ci się sposób w jaki koszula układa się na ciele i to jak wygląda, wtedy wiesz, że to ta koszula.

Cechy charakterystyczne stylu

 • ponadczasowy, bardzo elegancki styl
 • świeżość
 • biała koszula jako podstawa stroju
 • stylizowanie koszuli: zawinięte rękawy, rozpięta przy szyi
 • rozkloszowane spódnice
 • ołówkowe spódnice
 • eleganckie spodnie
 • garnitury
 • sukienki i suknie z dopasowaną górą i szerokim dołem
 • buty na obcasie
 • kolory: biel, czerń i szarość jako neutrale oraz mocne kolory jako uzupełnienie
 • kontrast w ubiorze (do jasnej góry, ciemny dół)
 • mocna struktura stroju – brak ulotnych, lejących się ubrań, zwiewności
 • dużo wyrazistej biżuterii – jednocześnie i kolczyki, i naszyjnik, i bransoletka
 • perły, złoto
 • mocne usta – czerwień lub ciemny róż

Jak się inspirować

W oparciu o styl Caroliny, można zdefiniować pewne rady, które każdemu laikowi pozwolą przybliżyć się do jej doskonałości. Styl projektantki jest tak wyrazisty i ponadczasowy, że mógłby być również dosłownie kopiowany i nie naraziłoby to kopiującej osoby na śmieszność. Ile z tego można wynieść, zależy od osoby się inspirującej.

 

 1. Przykładać większą uwagę do staranności stroju.
 2. Oswoić białą koszulę nie tylko od święta, ale również na co dzień
 3. Łączyć białą koszulę z różnymi elementami garderoby
 4. Zwracać uwagę na wyrazistą biżuterię
 5. Nie bać się elegancji na co dzień
 6. Wypracować stały, rozpoznawalny „makijaż”
 7. Znaleźć dla siebie charakterystyczny element stylu

 

Tak jak niektórzy projektanci mają w swojej karierze jakieś zawirowania czy też nie do końca ich wizerunek wydaje się spójny, tak Carolina Herrera zawsze trzymała i trzyma fason. To jest klasa.

Zestawy w tym stylu

Carolina Herrera
Koszula Jacqueline de Yong

Spódnica Mango
Spódnica (czerwona) Mango
Sandały Badura
Czółenka Gino Rossi

Kolczyki Mrosoutache
Kopertówka Gino Rossi

Carolina Herrera
Sukienka czarna (dekolt v) Marie Zelie
Sukienka czarna (dekolt okrągły) Marie Zelie
Szpilki R.Polański
Torebka Coccinelle

Kolczyki YES
Pierścionek YES
Pomadka Revlon

Carolina Herrera
Marynarka Simple
Spodnie Simple
Koszula Simple
Bransoletka Promod
Bransoletka Mohito
Czółenka L37

Carolina Herrera
Sukienka Closet
Sukienka Simple
Pasek Kazar
Szpilki Pollini
Sandałki Eobuwie
Okulary Gear

Czy znałyście wcześniej tę projektantkę mody? Z czym Wam się kojarzy taki styl? Czy jest coś w tym stylu, co wydaje Wam się pociągające?