W poprzednim wpisie Szafa od podstaw – ubrania tylko w neutralnych kolorach zaprezentowałam Wam paletki dla wszystkich typów kolorystycznych, oparte wyłącznie na neutralnych kolorach. Teraz dla kontrastu, zobaczycie moje propozycje paletek w bardziej „kolorowych” barwach. Nie są to w żadnym razie półśrodki, poszłam na całość, jest bardzo kolorowo.

Zależy mi na tym, by pokazać, że można ze sobą łączyć kolory, które nie są ze sobą często kojarzone. Ale oczywiście ich dobór do jednej palety nie jest przypadkowy, staram się wyjaśnić klucz, którym się kierowałam przy każdej kompozycji.

Jak korzystać ze wpisu

To chyba jasne, że wpis jest jedynie inspiracją i moim spojrzeniem na kolory. Nie śmiałabym kogokolwiek nakłaniać do takiej konfiguracji kolorów, jako jedynej słusznej i niezawodnej. Bardziej chciałabym, żebyście same zastanowiły się nad tym, jak mogłyby wyglądać Wasze paletki, gdybyście miały je ograniczyć do dziewięciu tylko kolorów. A może podłapiecie metody, którymi ja się kierowałam przy budowaniu palet i same zrobicie takie paletki dla siebie…

Jeszcze raz zachęcam do przestudiowania tego wpisu. Ja właśnie w taki sposób podchodzę do analizy kolorystycznej i znajdowania swoich kolorów, nie wydaje mi się ten sposób trudny. Sądzę, że można samemu osadzić się w jakiejś grupie kolorów, niekoniecznie w konkretnym typie i poznać swoje optymalne barwy.

czysta wiosna

Torebka Michael Kors
Komin Reserved
Naszyjnik Monika Roth

Do największego kontrastu, czyli czerni i złamanej bieli dodałam dwie grupy kolorów: dwa odcienie niebieskiego i dwa odcienie zielonego. Łącznikiem jest tu turkus, który poniekąd godzi te grupy. Ja uwielbiam łączenie zielonego i niebieskiego, więc bez obaw stosowałabym te dwa kolory w jednej stylizacji. Czysta wiosna musi mieć jakieś proste, ale bardzo energiczne i ciepłe kolory w zanadrzu, stąd ożywienie w postaci czerwieni i żółtego w swoich definicyjnych odcieniach.

prawdziwa wiosna

Torebka Lauren Ralph Lauren
Szalik Tatuum
Kolczyki 10Decoart

Robimy łagodne przejście między różami, a brązami. Kolory są delikatne, ale jednocześnie przyjemnie ciepłe i ładnie komponują się z bielą lub ciemnym neutralem, postawiłam tu na granat. Na pierwszy plan wychodzi jednak najważniejszy kolor w tej palecie, czyli zieleń. Zieleń nie za ciemna, w ciepłych odcieniach, stworzona do towarzystwa ze złotą biżuterią. Specjalnie pominęłam żółcienie, żeby nie było zbyt świątecznie i zbyt wiosennie w znaczeniu – rośliny budzą się do życia.

delikatna wiosna

Torebka Kazar
Czapka Reserved
Pierścionek Nina Skidan
 

Bardzo subtelne kolory, bez żadnych krzykliwości. Jest delikatny żółty i dla uspokojenia sytuacji ciemna szarość, ale główną role grają niebieskości pochodzące od turkusów i zielenie. Cielisty kolor raczej w roli tła dla żywszych barw. Biżuteria raczej złota. Można spokojnie zastosować formułę biel plus jakikolwiek kolor z palety + złoto.

delikatne lato

Torebka Paulina Schaedel
Czapka Haily’s
Bransoletka KiKa pracownia

Przy mnogości kolorów potrzebne są konkretne neutrale – granat, jasny szary i biel. Dopiero do takiej bazy można dodawać pastele, ale też nie tak wzięte z nikąd, tylko usystematyzowane. Pary odcieni różu, zieleni i niebieskiego jako akcenty w szafie. Do tego jeden tylko typowo ciepły kolor – żółty. Pastele na początku tylko w dodatkach, z czasem w kluczowych elementach garderoby, czyli w okryciach wierzchnich, żakietach i koszulkach.

prawdziwe lato

Torebka DKNY
Szal Simple
Pierścionek W. Kruk

Paleta oparta na odcieniach fioletu, który zinterpretowałam „na świeżo”, dodając zielone akcenty. Jako neutrale szarość i biel. Staramy się o stonowane i nierzucające się w oczy wersje wszystkich kolorów – żaden z kolorów nie „gwiazdorzy”. Z ciepła rezygnujemy, całość podbijamy srebrem. Moja ulubiona paleta.

stonowane lato

Torebka Kazar
Rękawiczki Pepe Jeans
Broszka Nat design

Ciężko ocenić, co tu jest neutralem. Każdy kolor w ciemniejszym odcieniu mógłby pełnić tę funkcję. Paleta jest zbiorem spokojnych, chłodnawych kolorów, które właśnie ta spokojność tylko ma łączyć. Róże, zieleń i niebieski, uzupełnione o złamany odcień bieli. Można dodać szarości, nie powinno to zakłócić harmonii.

stonowana jesień

Torebka Cholewiński
Kapelusz Simple
Pierścionek Brazi Druse Jewelry

W zasadzie na wyobraźnię może już podziałać łączenie brązu ze zgaszonym niebieskim (ja od razu mam przed oczami niebieską koszulę i wełniane brązowe spodnie). Ono samo w sobie jest tak neutralne, że potrzeba dodać tu koloru. A więc idziemy w ciemną zieleń i bordo, a także beż i nie byłoby to głupie, by on pojawił się w galanterii. Najsolidniejszym kolorem, równoważącym resztę jest czerń.

prawdziwa jesień

Torebka Coccinelle
Kolczyki Mango
Czapka Roxy

Czarny jest podstawą, ale pozostałe kolory są już typowo jesienne – przyjemnie ciepłe, bogate, w kolorach spadających liści. Żółty, pomarańczowy i czerwony widzę najbardziej w dodatkach, a konkretniejsze rzeczy sugerowałabym w oliwkach, zgniłych zieleniach, delikatnych brązach. Każdy kolor pasuje do innego. Podbijamy całość złotem.

intensywna jesień

Torebka Versace Jeans
Komin Reserved
Kolczyki Venus Galeria

Znów oparłam się na niebieskim i zieleni – w wersjach spokojnych i ciemnych. Bardzo ważnymi i świadczącymi o głębokim typie urody kolorami są natomiast brąz i burgund. Żeby nie było za ciepło pojawiają się biel i czerń. Jako najwyraźniejszy akcent dałam tu żółć, ale widziałabym w tej roli również czerwień.

intensywna zima

Torebka Furla
Szal Simple
Kolczyki Maanuela

Naturalnie zeszłam z czerni do szarości, potem do ciemnego fioletu i jasnego fioletu, w końcu do bieli. Rozwinęłam to w dość nieoczekiwany sposób. Jako akcenty pojawiają się róże oraz zielenie w całkiem wyrazistych odcieniach, one niejako zmieniają fiolety w neutrale. Biżuteria w tej konfiguracji zdecydowanie srebrna.

prawdziwa zima

Torba Brix + Bailey
Szalik Reserved
Pierścionek W. Kruk

Dla prawdziwej zimy musi być prosta i bezkompromisowa paletka. Nie za dużo kolorów, ale sugerowałabym używać koloru tworząc duże połacie, czyli nie biała bluzka i mała różowa broszka, tylko różowa broszka, różowa torba, duża różowa chusta. Zalecałabym również kontrasty – jasne z ciemnym, błyszczące z matowym.

czysta zima

Torebka Love Moschino
Beret Simple
Pierścionek Arior Barcelona

Tu już sobie pozwoliłam na gryzienie się kolorów. Uważam, że takie jaskrawości ładnie wyglądają w dużym natężeniu, a biel i czerń jeszcze tylko to wszystko wyostrzy. Fiolety i błękity jako baza, łącznikiem róż. Nie bałabym się wmieszania w to jeszcze jakiegoś koloru, np. cytrynowego, ale widzę tu również wyrazistą zieleń.

Która z paletek podoba Ci się najbardziej? Jak Ty dobrałabyś dla siebie 9 kolorów?