Wpis powstał we współpracy z platformą modową Moda damska mybaze.com

Wychodzę z założenia, że każdy ma swoje klasyki i że warto patrzeć wyłącznie na swoje potrzeby przy kompletowaniu garderoby, a nie na odgórne przykazy dotyczące tego, co powinno być w każdej szafie. Ale pomyślałam sobie, że na pewno dałoby się wyodrębnić taki najbardziej uniwersalny zestaw na start, który mógłby być fundamentem większości przyszłych szaf. Na tyle uniwersalny, że po pierwsze można byłoby już tworzyć z niego jak najwięcej zestawów, a po drugie, że możliwe byłoby później dokładanie do niego bardziej charakterystycznych elementów i tym samym tworzenie bardziej spersonalizowanego stylu.

Przed Wami dziesięć takich elementów, które uważam za dobry start w nowej garderobie. Nie uważam, że to lista rzeczy, które powinny być w każdej szafie. Uważam, że to dobry punkt zaczepienia, żeby „przetrwać”, a potem tworzyć dalej.

1. Marynarka Mango, więcej marynarek https://mybaze.com/pl/marynarki-i-zakiety-damskie/_czarny/
2. Trencz Mango, więcej trenczów https://mybaze.com/pl/trencze-damskie/
3. Koszula Mango, więcej białych koszul https://mybaze.com/pl/koszule-damskie/mango_bialy/
4.
Top na ramiączkach Born2be, więcej topów https://mybaze.com/pl/topy-damskie/_czarny/
5. Biały T-shirt Reserved, więcej koszulek https://mybaze.com/pl/t-shirty-damskie/reserved_bialy/
6. Cygaretki Mohito, więcej cygaretek https://mybaze.com/pl/spodnie-cygaretki-damskie/
7. Jeansy Reserved, więcej jeansów https://mybaze.com/pl/proste-jeansy-damskie/_niebieski/
8. Torebka Answear Lab, więcej torebek https://mybaze.com/pl/torebki-damskie/answear-lab_czarny/
9. Sneakersy Duffy, więcej białych butów https://mybaze.com/pl/sneakersy-damskie/_bialy/
10. Wsuwane buty Vagabond, więcej butów https://mybaze.com/pl/mokasyny-damskie/_czarny/

Zaczynamy od czarnej marynarki i trencza w neutralnym kolorze. Szukałabym jak najprostszych fasonów, raczej omijałabym taliowania w marynarce i zbyt ozdobnych guzików. Potrzebne są jak najbardziej plastyczne modele, żeby z łatwością zmieniać ich charakter za pomocą biżuterii, apaszek, czy rzeczy, które zakładamy pod spód. Kiedyś miałam inne zdanie na ten temat, ale teraz uważam że trencz naprawdę może przydać się każdemu.

Trzy góry, które nadają się do samodzielnego noszenia, ale również miksowania to czarny dopasowany top, biała koszulka i biała koszula. Tutaj zwróciłabym uwagę na kołnierze. Starałabym się, żeby koszulki nie odsłaniały dekoltu, bo zabudowanie pod szyją zawsze wygląda bardziej współcześnie, zwłaszcza w zestawieniu z biżuterią. Czarny top kończący się blisko szyi będzie wyglądał dobrze przy łączeniu z marynarką, ale też jako warstwa pod rozpiętą koszulą. Koszula jeśli nie biała to błękitna lub w biało-niebieskie cieniutkie paski.

Proste jeansy opierają się modzie, ale warto przemyśleć długość nogawki. Ja sama czuję się dobrze i w odsłoniętych kostkach, i w długich nogawkach, to już jest taki końcowy wybór. Bo to pewien brak ekstremów w fasonie nogawki zapewnia w szafie spokój. Jeansy nie za szerokie i nie za obcisłe – to jest klucz do uniwersalności, a długość nogawki bierzemy według upodobań. Podobnie jest ze spodniami materiałowymi. Czy to będą cygaretki, czy lekko rozszerzane spodnie do ziemi, zależy od czucia właścicielki szafy. Ważniejsza będzie prostota i brak ekstremów w designie.

Potrzebna będzie czarna lub brązowa skórzana torebka. Ja na start wybrałabym taką, która nie ma ozdobników, ale wydaje mi się logicznym by mieć coś strojniejszego i potraktować torebkę jako kropkę nad i w każdym utworzonym zestawie. Jest to kwestia podejścia. Na początku wolałabym, by zestawy były nie rzucające się w oczy, żebym mogła w sobie wyrobić naturalny głód w stronę tego, czego mi w stylu brakuje. Stworzyłabym więc tutaj tło pod przyszły styl.

Najbardziej uniwersalne obuwie to białe trampki i wsuwane czarne lordsy albo mokasyny. Zapewne są osoby, którym swobodniej przyszłoby wybrać sobie baleriny albo typowe biało-czarne trampki, co oczywiście rozumiem :)

Kolory są tu kwestią upodobań, ale oczywiście na start wybieramy neutrale, żeby nie było problemów z robieniem zestawów i powtarzaniem ich. Nie umieściłam tu ani jednej sukienki czy spódnicy, ale może Wy tutaj zdecydujecie inaczej…

Pytanie do Was. Tych elementów jest 10 i załóżmy, że każda z nas je gromadzi. Co byłoby jedenastym elementem, który zasługiwałby na podpięcie go do listy. Pamiętajcie, że to nie ma być element dla Was, tylko coś uniwersalnego, co niejako będzie „dobre” dla każdego. Wymyślcie po prostu jedenasty uniwersalny element, który dodałybyście do tej listy. Starajcie się jednak, żeby nie był to element, który mógłby być wykluczony zimą czy latem, np. gruby płaszcz, sandały itp.