Zimą musi być nam ciepło. Ale przy obecnym wyborze wierzchnich okryć, możemy się czuć ładnie, wygodnie i ciepło jednocześnie. Lepiej kupić sobie coś porządnego i na kilka sezonów, niż ulegać jakimś modom, które nie mają nic wspólnego z uniwersalnością. Poniżej cztery rodzaje wierzchnich okryć, które zawsze będą na czasie.

Zauważcie, że grupuję w kolażach dodatki, stosując kryterium kolorystyczne (jak zwykle). Robię to ze względów estetycznych, kolaże są wtedy bardziej czytelne i łatwiejsze do przyswojenia. Ale to nie oznacza, że trzeba nosić torebkę i buty w jednym kolorze. Można, ale niektórym to się nie podoba i wolą zrobić sobie mix, co jest również jak najbardziej fajne. Każdy niech kieruje się tym, co mu gust podpowiada.

Płaszcze wiązane w pasie

Taki płaszcz to poważna sprawa, na tyle poważna, że premierę ma zazwyczaj pierwszego listopada. Ja w zasadzie nie widzę w tym nic złego, że mamy w Polsce taki umowny termin wyciągania z szaf najgrubszych okryć. Choć pamiętam, że zdarzyło się kiedyś, że było bardzo ciepło w ten dzień, a pewna znajoma pani i tak postawiła na swoim i założyła futro. Wyglądało to dosyć zabawnie :) Dla mnie płaszcz wiązany w pasie jest synonimem eleganckiego okrycia wierzchniego. Ślicznie wygląda zwłaszcza na Sylwestra, kiedy spod spodu widać wieczorową sukienkę.płaszcze zimoweŹródła zdjęć: płaszcze – szary, fuksjowy, granatowy, czarny; szale – szary, czarny, kamelowy, bordowy; rękawiczki – szare, czarne, kamelowe, bordowe; torby worki – szara, czarna, kamelowa, bordowa; kozaki – szare, czarne, kamelowe, bordowe.

Proste płaszcze

Prosty płaszcz można rozgrywać na sportowo, elegancko, nawet wieczorowo. Teraz modne stały się bosmanki – dwurzędowe płaszcze ze złotymi guzikami, które od razu kojarzą się z french chic. Prosty płaszcz będzie się ładnie komponował z rurkami i botkami. Fajnie też wygląda taka sylwetka – gruby, duży sweter, rozpięty płaszcz, spodnie dzwony i botki. Świetnym dopełnieniem stroju będzie kraciasty, gruby szal. płaszcze bosmanki, pea coatŹródła zdjęć: płaszcze – niebieski, granatowy, czarny, bordowy; szale w kratę – szary, granatowy, czarny, bordowy; rękawiczki – szare, granatowe, czarne, bordowe; botki – szare, granatowe, czarne, bordowe.

Puchowe kurtki

Kurtka puchowa z zasady ma trochę sportowy charakter, ale tak naprawdę, jeżeli jest prosta to pasuje do wszystkiego. Mnie osobiście, bardzo się podoba połączenie jej z eleganckimi elementami, ale czego nie lubię, to takich kurtek z zaznaczoną paskiem talią i przytłoczonych zbyt strojnymi zamkami, okuciami. Lubię gdy kurtka jest możliwie najprostsza. Gdybym dla siebie szukała takiej kurtki, raczej wybrałabym model z kapturem.kurtki puchoweŹródła zdjęć: kurtki – beżowa, bordowa, niebieska, czarna; czapki z pomponem – beżowa, bordowa, granatowa, czarna; buty lakierowane – beżowe, bordowe, granatowe, czarne.

Parki

Parki pasują do wszystkiego, widzę je nawet ze szpilkami. Co ciekawe, za najbardziej uniwersalne uznaje się zielone parki. Zawsze zwracam uwagę na to, by futerko przy kapturze ładnie wyglądało – niektóre futerka są biedne, przerzedzone i brakuje im puszystości. To mały szczegół, ale bardzo zauważalny i rzutujący na wygląd całej kurtki. Warto też zwrócić uwagę na wykończenie przy szyi, bo zazwyczaj taka kurtka nie wymaga noszenia szalika, co jest super.parki zimoweŹródła zdjęć:parki – granatowa, zielona, czarna z beżowym futerkiem, czarna z czarnym futerkiem; rękawiczki – granatowe, zielona kratka, beżowe, czarne; torebki od lewej – 1, 2, 3, 4; buty od lewej – 1, 2, 3, 4.

Co Wy nosicie zimą? W czym czujecie się najwygodniej? Jakie dodatki dobieracie do swoich kurtek lub płaszczy?