Wg Słownika Języka Polskiego:
klasyka – dzieła sztuki i literatury z różnych okresów historycznych i stylów uznane za doskonałe

Wg Marii:
klasyka – elementy mody z różnych okresów historycznych i stylów uznane PRZEZ CIEBIE za doskonałe

„Klasyczny” w rozumieniu ludzi zajmujących się modą odbiega bardzo od mojego rozumienia tego słowa. Według mnie klasyka jest subiektywna, natomiast z różnych przyczyn próbuje się nam wmówić, że jest to pojęcie obiektywne. Za klasykę w obrębie mody są więc uważane elementy, które rzekomo pasują każdej kobiecie. A dla mnie takie założenie jest z gruntu złe i nieprawdziwe. Wciskanie do szafy każdej kobiety trenczowego płaszcza, białej bluzki i małej czarnej nie jest w porządku. Żeby ułożyć komuś listę zakupów odzieżowych należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Trzeba poznać nie tylko tryb życia tej osoby, ale przyjrzeć się jej budowie, kolorytowi (analiza kolorystyczna), temperamentowi, a co najważniejsze jej gustowi i potrzebom.

Każda kobieta ma swoją klasykę, ale wiadomo, że łatwiej posługiwać się schematami. Łatwiej sięgnąć do list opracowanych przez ekspertów i napychać sobie szafę szpilkami i żakietami pudełkowymi (nie ma nic przeciwko nim) niż pomyśleć i samemu zastanowić się nad swoim stylem. A ustalenie swojej listy klasyków nie jest wcale skomplikowane. Bo ta lista już jest w każdej z nas. To są nasze ukochane kolory, ulubione sylwetki, powtarzane przez nas uczesania, najbardziej komplementowane makijaże itd. Czy rozumiesz, że za każdym razem kiedy podoba Ci się jakieś zdjęcie, jest to wyrazem Twojego gustu? Ty sama wiesz co lubisz i co jest dla Ciebie najważniejsze. Sama jesteś w stanie znaleźć swoje klasyki i je potem wykorzystać.

Listę klasyków robimy po to, żeby zdefiniować swój styl. Definicja jest potrzebna, bo bez tego nie postawisz kropki nad i. Tworząc swoją klasykę będziesz widziała czarno na białym do których półek z ubraniami się kierować i co wyciągnąć z szafy, by zrobić wrażenie na przyjęciu. A przede wszystkim nie będziesz nikogo udawać. Będziesz sobą.

Stwórzmy taką listę. Weź kartkę i pozwól sobie zapisywać wszystko, co Ci przyjdzie na myśl, a co związane jest z Twoim wyglądem. Zapisuj wszystko, co lubisz. Wszystko, co się powtarza w Twoim wyglądzie, bo uważasz, że dobrze w tym wyglądasz. Wszelkie zbitki wyrazów: nie musisz pisać jeansy dzwony, możesz napisać sylwetka z lat siedemdziesiątych. Mogą to być kolory, mogą to być filmy jakie Cię inspirują. Po prostu usiądź i zastanów się co lubisz, za co Cię najczęściej komplementują. A najlepsze jest to, że nie muszą to być szeroko przez wszystkich rozumiane pojęcia. To mają być Twoje słowa klucze, tylko przez Ciebie rozumiane. To jest pierwszy krok, by dowiedzieć się kim jesteś i kim będziesz. Jak już będziesz miała swoje klasyki będziesz mogła się rozwijać i ruszysz do przodu. Twój styl stanie się pełniejszy i bardziej zrozumiały dla innych przez to, że Ty będziesz go rozumiała najlepiej.

Tak wygląda moja lista.

Lista klasyków Marii

Pamiętaj – innym nic do Twojej klasyki. Większość ludzi stuka się w głowę słysząc, że dla mnie klasykiem są buty sportowe. Ale ja nie noszę latem sandałów i spódniczek, tylko spodenki za kolano i trampki. Kto mnie zrozumie lepiej niż ja sama? Kiedy zdałam sobie sprawę, że zawsze zatrzymuję się przy wystawach sklepów sportowych przestałam się oszukiwać, że tym razem nie będzie sportowo, tylko elegancko. Natury nie oszukasz – wpisz te cholerne trampki na listę, jeżeli każdej wiosny węszysz za nowymi najkami:) To ma być tylko Twoja lista, stworzona na Twoje potrzeby.

Jakie są elementy na Waszej liście? Co powtarzacie w ubiorze najczęściej? W czym siebie lubicie najbardziej? Kiedy dostajecie najwięcej komplementów?