Każda z nas to przerabiała: zbliża się wesele, chrzciny, jakaś uroczystość, trzeba się odświętnie ubrać, ale oczywiście nie ma w co. Idziemy do sklepu, kupujemy to, co jest, a nie to, czego chcemy. My tak naprawdę nie wiemy, czego chcemy… I nad tym, żeby się dowiedzieć, chciałabym w tym wpisie popracować.

Jest jedna bardzo prosta, racjonalna i bezsprzeczna metoda za pomocą której możemy sobie ustalić jak powinien wyglądać z grubsza nasz uniwersalny strój na specjalne okazje. Nazywam tę metodę RÓŻNYMI WERSJAMI WZORCA. Jak przeczytasz o co tutaj chodzi, na pewno uznasz, że to nic odkrywczego. Ja zatem pytam: dlaczego nie stosujesz czegoś, co jest tak właśnie znane, oczywiste i wynikające z logiki, kiedy możesz mieć stuprocentową pewność, że będziesz wyglądać świetnie i czuć się świetnie? Wszystko rozbija się o to, że właśnie najbardziej ewidentne rozwiązania są przez nas traktowane po macoszemu, bo szukamy dla siebie nie wiadomo jak zawiłych i pracochłonnych metod, o których możemy później powiedzieć, że były za trudne do realizacji i mamy znakomitą wymówkę dla naszych niepowodzeń. Przepraszam, za tę tyradę, ale ludzie naprawdę niepotrzebnie komplikują… Do rzeczy!

W wielkim skrócie:

Wybierasz sobie za punkt odniesienia strój, który uważasz za dotychczasowo dla Ciebie najlepszy (wzorzec) i szukasz wariacji na jego temat lub wersji bardzo zbliżonej do niego.

A teraz rozwinięcie :)

Po pierwsze, musisz znaleźć taki swój dotychczasowy strój, który był z Tobą podczas jakiejś specjalnej okazji i który jednocześnie spełniał te dwa proste warunki:

  1. Czułaś się w nim świetnie
  2. Wyglądałaś w nim świetnie

Pole do interpretacji jest tutaj ogromne. Każdy zapewne innymi kryteriami będzie się kierował patrząc na te dwa punkty. Ja Wam opowiem o tym, co ja rozumiem przez wyglądanie świetnie i czucie się świetnie. Otóż dla mnie:

Czuję się świetnie w danym stroju, kiedy on jest wygodny, nie krępuje mi ruchów i kiedy nie muszę się zastanawiać nad tym, czy zmieniając pozycję, nie odsłaniam bielizny, materiał ubrania się brzydko nie marszczy, nic nie podnosi się do góry, przestaje być pod kontrolą. Ja w takich zbyt odsłaniających, niekontrolowalnych ubraniach nie czuję za dobrze. Czuję się świetnie, gdy mam na sobie ubranie, którego nikt inny nie ma na tym samym przyjęciu. Czuję się świetnie, kiedy nie jestem wystrojona aż za bardzo – wolę już ubrać się troszkę mniej oficjalnie, niż wystroić się za bardzo, ale najbardziej lubię być ubrana „w punkt”.

Wyglądam świetnie, kiedy mam ubranie w moich ulubionych kolorach. Wyglądam świetnie, kiedy mam odsłonięte nogi, ale raczej zakryte ramiona i dekolt (na ogół). Wyglądam świetnie, kiedy rzeczy są odrobinę luźne, a nie całkowicie dopasowane.

Wybieramy więc ubranie, które spełnia te dwa warunki. Ja mam taką sukienkę, do której mimo upływu lat mam ciągle słabość. Ona nie jest zbyt formalna, ale też nie noszę jej na co dzień. To jest taka moja niedzielna, trochę bardziej odświętna rzecz, czasem założę do filharmonii na poranny koncert, czasem na jakiś bardziej uroczysty obiad… Zawsze czuję się w niej dobrze i wierzę, że wyglądam w niej dobrze.

Przyjrzyjmy się cechom mojej sukienki (mojego wzorca):

  • długość przed kolano
  • rękaw trzy czwarte
  • dekolt łódka
  • luz na brzuchu
  • czerń
  • duży wzór
  • delikatne trapezowy krój
  • niegniotący się materiał

Sukienka staje się moim punktem odniesienia w stosunku do zakupu nowych ubrań. Co to znaczy?

Szukam cech tej sukienki na innych ubraniach (prawdopodobnie sukienkach, choć nie wykluczam, że zestaw bluzka i spódnica może mi zapewnić podobny komfort). Lub mówiąc inaczej: szukam innych wersji tej właśnie sukienki. Te wersje mogą się różnić krojem, kolorem, wzorem, materiałem itd., ale one w jakiś sposób i tak nawiązują do mojego punktu odniesienia i sprawiają, że czuję się i wyglądam równie świetnie, co ubrana w mój punkt odniesienia. Spójrzcie na przykład.

Znalazłam różne sukienki, które są jakąś wariacją na temat tej mojej idealnej. Każda z nich ma jakieś punkty wspólne z moją sukienką, ale nie do końca wszystkie te sukienki można nazwać podobnymi.

Sukienka nr 1 (Potis & Verso) jest najłatwiejsza do rozszyfrowania, bo to po prostu bliźniaczka mojego wzorca. Ma po prostu inny wzorek i kolor, ale krój jest dokładnie taki sam. Nosiłoby się ją identycznie, ale dzięki cekinom z przodu, czułabym się w tej sukience najlepiej wieczorem.

Sukienka nr 2 (Madnezz) to bardziej seksowna wersja mojego wzorca, ale w podobnej kolorystyce, w bardziej dynamicznym kształcie i bez rękawów. Jest taka do bólu minimalistyczna i wydaje się trzymać ładnie formę. Czułabym się w niej bardziej elegancko.

Sukienka nr 3 (Mango) jest obszerniejsza od mojego wzorca, ale przez to, że jest bez wzoru i ma jakby sztywniejszy materiał wydaje mi się poważniejsza i bardziej elegancka. Nie zmienia się długość, kolor, rękawy. Mogłabym do niej dobrać wyrazistsze dodatki niż do mojej sukienki.

Sukienka nr 4 (YAS) jest bardziej zabudowana pod szyją, ma dłuższe rękawy i luźniejszy krój niż mój wzorzec, ale znowu – długość, kolor, luz na brzuchu – to wszystko się zgadza. Ta sukienka, mimo że taka zasłaniająca co trzeba wydaje mi się bardzo seksowna. Świetnie prezentowałaby się z wysokimi szpilkami.

Sukienka nr 5 (Quiosque) nawiązuje do mojego wzorca kontrastowym wzorem, długością i krojem. Nie ma rękawów, co daje wrażenie tego, że jest to sukienka całkowicie letnia, idealna na jakąś imprezę pod gołym niebem.

Sukienka nr 6 (Tatuum) to bardzo lekkie nawiązanie do wzorca, bo ta sukienka jest całkowicie luźna. Ma jedynie podobną kolorystykę i długość, ale w jakiś sposób zachowuje charakter pierwotnej sukienki. Mogłabym założyć do niej te same buty i torebkę, co do punktu odniesienia i pójść w niej w te same miejsca :)

Każdą z tych sukienek mogłabym założyć i wierzę, że czułabym się w każdej i wyglądała w każdej po prostu dobrze. Takie szukanie na zasadzie odniesienia do czegoś co znamy, możemy przeprowadzić w odniesieniu do każdej okazji i każdego stroju, nie tylko sukienki oczywiście.

Ja Was zatem zapytam: jaka rzecz z Waszej przeszłości mogłaby być, a może nawet jest (nawet nie do końca w pełni świadomie) Waszym ideałem, jakimś odniesieniem do zakupów, czymś co się przewija w Waszych myślach podczas zakupów?