Uwielbiam obserwować kobiety. Z dużą przyjemnością podpatruję jak panie radzą sobie za niewielkie pieniądze i wyglądają świetnie na co dzień. Wystarczy przejść się do pobliskiego lumpeksu, żeby zobaczyć pięknie ubrane kobiety, które wyszukują kolejne perełki do swojej szafy. Oczywiście nie wszystko jest wokół nas takie kolorowe i wzorcowe jak byśmy chcieli. Zauważyłam, że większość starszych kobiet nie do końca potrafi wyeksponować swoje piękno. Będę tutaj generalizować i używać słowa większość, bo rzadko zdarza mi się natrafić na zadbaną i ładnie wyglądającą kobietę po sześćdziesiątce. To przykre, ale odnoszę wrażenie, że w Polsce po sześćdziesiątce kobiety przeistaczają się w… staruszki.

I tak na podstawie obserwacji postanowiłam spisać w punktach porady, które umożliwią uzyskanie młodszego image’u paniom u których pojawiły się już dawno siwe włosy. To są rzeczy do których sama zamierzam się stosować, gdy będę już o wiele starsza, także proszę tego nie brać do siebie. Bardziej odczytywać to jako zdanie Marii na temat pięknego starzenia się.

1. Używać lekkich perfum

Jest to dla mnie niespotykane zjawisko – starsza kobieta w lekkich perfumach. Stojąc w kolejce w aptece lub sklepie za starszą panią praktycznie zawsze się duszę. Wydaje mi się, że z wiekiem kobiety preferują coraz cięższe perfumy, co bardzo postarza… Na samą myśl o kobiecie, która byłaby ubrana w lekki herbaciany lub ozonowy zapach się uśmiecham. Tak właśnie pachną młode dziewczyny, które wybierają swoje pierwsze perfumy. Akurat w przypadku zapachu warto wzorować się na młodzieży.

2. Zrezygnować z ciemnych farb do włosów

Bardzo brzydko wyglądają na starszych głowach tak umiłowane przez nie, nie wiedzieć czemu, borda, brązy i czernie. Jeszcze do tego siwe odrosty i mamy nieestetyczną niby-łysinę, jasne placki na ciemnym tle. A jak wiadomo włosy są coraz cieńsze i często przez taki mocny kolor widać skórę głowy. Natura wie co robi. Nie na darmo łagodzi nasze rysy twarzy srebrnym kolorem. Warto to podkreślać i iść w zimne blondy, srebro, platynę czy zimne pastele. Mi osobiście bardzo podobają się lawendowe włosy u starszych osób, ale to rzadkość…

3. Nie obwieszać się złotem

Złota biżuteria raczej nie będzie korzystna, bo z wiekiem się lekko ochładzamy. Nie mówię, że zmienia się nasz typ kolorystyczny, ale z całą pewnością natura stara się nas oziębić i złagodzić. Będę się starała mieć przy twarzy jakieś delikatne kryształki albo srebrną biżuterię. Tak żeby ozdoby współgrały z urodą i delikatnie ją podkreślały.

4. Zrezygnować ze zbyt przylegających ubrań

Trzeba pamiętać, żeby za bardzo nie opinać sylwetki i nie eksponować tym samym wałeczków i nieestetycznie starzejących się miejsc. Zwłaszcza w okolicy talii można zadbać o właściwe ułożenie ubrania. Bardzo mnie to razi kiedy kobiety ubierają opinające swetry do połowy biodra, a spod nich prześwituje każdy detal na materiałowych spodniach, które swoją drogą często sięgają aż po pachy. Nie rozumiem tego odwiecznego uwielbienia dla obcisłych spodni w których brzuch wygląda okropnie. Zamiast wybierać zrelaksowane kroje tam gdzie sylwetka nie jest już idealna, starsze osoby niepotrzebnie się opinają.

5. Nosić proste kroje i kolory

Za dużo jest ozdobników i kombinowania w ubraniach dla starszych kobiet. Po co falbanki, kwiaty i kiczowate zdobienia? Czy nie lepiej zamiast wymyślnego kołnierzyka postawić na koszulową bluzkę o męskim kroju? Czy nie można kupić najprostszych jeansów i do tego założyć baleriny lub półbuty? Czy nie wystarczy do cienkiego golfa przerzucić przez ramię jednokolorowy szal? Dlaczego w narodzie takie skłonności do bycia choinkami w koronkach, szyfonach, moherach i taftach? Dlaczego by na starość nie utonąć w miękkich i naturalnych bawełnach, lnach, wygodnych i uniwersalnych jeansach, przyjemnych kaszmirach i wytrawnych jedwabiach?

6. Wybierać błyszczyk zamiast matowej pomadki

Do matowej pomadki jest niezbędna nieskazitelna cera. Nawet młoda osoba może wyglądać w matowych ustach niekorzystnie. Poza tym wyrazisty i matowy kolor bardzo mocno eksponuje i obnaża rzeczywisty kształt ust. Lepiej więc powiększać usta optycznie bez zaznaczania ich wyraźnych granic. Wargi wydają się po użyciu błyszczyka nawilżone i zdrowe. Błysk jest przyjacielem starszej kobiety.

7. Dobrze dobierać dekolt w bluzkach

To się tyczy kobiet w każdym wieku, jednak starsze panie lubią koszulki, które są wycięte dość daleko od szyi, ale absolutnie nie pokazują biustu. To jest najgorszy rodzaj dekoltu. Wóz albo przewóz – dekolt albo ma delikatnie odsłaniać biust, albo powinien być pod samą szyję. Półśrodki w tym przypadku zawsze postarzają i pogrubiają.

8. Nosić usztywniane biustonosze

Nie potrafię zrozumieć, dlaczego starsze biusty ciągną się aż po brzuch. Dlaczego miękkie staniki obrzydliwie odznaczają się pod cienkimi bluzkami. Czy usztywniane biustonosze muszą być noszone tylko przez młode osoby? Mój biust do małych nie należy, ale już teraz wolę żeby ładnie i stabilnie wyglądał, a stanik musi pełnić rolę bazy pod ubranie. Na usztywnianej misce ubranie ładniej się układa.

Jeżeli macie jeszcze jakieś propozycje dzięki którym można wyglądać świeżo i naturalnie będąc po sześćdziesiątce podzielcie się nimi w komentarzach. Jakie są najczęściej popełniane błędy w ubieraniu się przez starsze kobiety?