Kinga napisała:
„…Jak np. taka wiosna jak ja (ciepła wiosna), ma stworzyć klasyczną bazę ubrań, wykluczając niepasującą nam czerń? Jakim kolorem ją zastąpić, żeby ułatwić sobie życie? Bo tak patrzę na swoją szafę i nie wiem. Granat wydaje mi się jednak zbyt, hm, kolorowy, żeby potraktować go jako wymiennik…”

Wiadomość od Kingi skłoniła mnie do opracowania postów na temat neutralnych kolorów dla każdej pory roku. Neutralny kolor to taki, który czuje się dobrze w towarzystwie innych, nawet najbardziej pstrokatych kolorów. Skoro można go łączyć z innymi barwami, może być świetną podstawą do budowania garderoby. Wystarczy obrać swój neutral i jeśli kiedykolwiek pojawia się wątpliwość, co do wyboru danego koloru, możemy śmiało zdecydować się na nasz neutral.

Już za tydzień pierwszy post w którym pokażę neutrale dla połowy typów urody. Zajmijmy się jednak dzisiaj wyłącznie ciepłą wiosną. Kinga pisała o granacie, który faktycznie ma w sobie pewne znamiona niebieskiego i może być traktowany zarówno jako neutral, jak i regularny kolor. Tak naprawdę gdybym miała wymienić jeden, najbardziej uniwersalny kolor, który pasuje wszystkim typom urody postawiłabym właśnie na granat. Temu kolorowi mogłyby zaufać te typy, dla których czerń jest zbyt wyraźna. Jeśli więc chciałabyś poczuć się elegancko, a przy okazji zachować zdrowy koloryt skóry, możesz zostać przy granacie.

Idealnymi neutralami dla ciepłych wiosen są natomiast średnie brązy i beże. Kolor zwany powszechnie camelem będzie idealny jako tło do wyrazistych i energicznych barw wiosny. Co w tym kolorze jest najfajniejsze to to, że skórzane buty i torebki wyglądają w nim najnaturalniej. Pozornie ten kolor ma w sobie duży ładunek ciepła, jednak jego podobieństwo do naszej skóry sprawia, że jest jeszcze mniej inwazyjny w szafie niż agresywna czerń. Camel pasuje do każdego koloru, a już najbardziej do mocnych i ciepłych odcieni pomarańczy i tu trochę prywaty, do mojego ukochanego odcienia niebieskiego – maryjnego.

ciepła wiosna brązyWokół takiego koloru można zbudować spójną szafę. Pewnego rodzaju odstępstwem od camelowych dodatków (choć bardzo blisko leżącym) może być wzór panterki, który jest szczególnie mile widziany jako dodatek w stylu french chic. Nie ma dla mnie elegantszego połączenia, niż granatowa prosta sukienka i delikatne szpilki w panterkę. Każdy typ urody jest w stanie to świetnie nosić, ale ciepła wiosna w szczególności. french chic panterkaPrzy wyborze najistotniejszych filarów szafy, czyli: płaszcza, torebki i butów ciepła wiosna powinna spojrzeć łaskawym okiem na ciepły, średni brąz. Można swobodnie robić małe kroczki w bok, na przykład na zimę kupić sobie ciemnobrązowe kozaki, a na lato beżowe sandałki. Jeżeli baza będzie dobrze zaopatrzona bardzo łatwe stanie się dobieranie dodatków, bo przy dobrze dobranym neutralu, będą świetnie wyglądały kolory również z poza naszych paletek kolorystycznych. Przy skórzanym żakiecie w kolorze brązu wiośnie będzie się świetnie nosiło białą koszulę lub czarny golf.

Jakie są Wasze bazowe kolory? Który kolor wybieracie zawsze w razie wątpliwości?