Lata są spokojnymi typami urody, aczkolwiek dzisiaj zajmiemy się najenergiczniejszym z nich. Jasne lato może rozgrywać swoje kolory pastelowo i łagodnie, ale może też szukać dla siebie większej energii i ożywienia.

Jak zwykle zachęcam do zapoznania się z tą metodą robienia analizy kolorystycznej – Jak określić swój typ urodyJeśli jest jasne, że należy patrzeć na kolory w jakich nam korzystnie, a nie na kolory znajdujące się na naszej twarzy, włosach, ciele, przejdźmy do zapoznania się z typem delikatnego lata.

W jakich kolorach delikatne lato wygląda najlepiej?

Jasnych czy ciemnych?

Zdecydowanie jasnych. Wszystko jest relatywne. To wcale nie oznacza, że ciemne kolory wykluczamy, ale czym innym będzie ciemna szarość w przypadku delikatnego lata, a czym innym w przypadku ciemnej zimy. Ta paleta jest po prostu jaśniejsza na tle innych palet, ale może zawierać w sobie ciemne kolory.

Chłodnych czy ciepłych?

Raczej chłodnych. Kolory mogą mieć w sobie odrobinę ciepła, ale w przewadze powinien się znajdować chłód. Do kolorów można dodać zarówno szczyptę bieli, jak i szarości.

Stonowanych czy wyraźnych?

Bez znaczenia. Czy raczej: należy na wszystko patrzeć z umiarem. To w dalszym ciągu jest lato, więc zgaszone kolory będą naturalne, ale jednak wpływy wiosenne – ta energia, lekkość, świeżość wskazuje na to, że kolory mogą mieć w sobie trochę wiosennej czystości.

Jak sprawdzić czy jestem delikatnym latem?

Gdy już się domyślamy swojego typu, przeprowadzić ostateczne pojedynki:

Srebrna kontra złota biżuteria -> delikatne lato będzie wyglądać korzystniej w srebrnej biżuterii.
Różowa kontra pomarańczowa szminka -> delikatne lato będzie wyglądać korzystniej w różowej szmince.
Biały kontra czarny materiał -> oczy delikatnego lata będą mieć intensywniejszy kolor w obecności bieli, natomiast przy czerni twarz będzie zdominowana – będzie widać najpierw czerń, potem twarz.
Beżowy kontra szary materiał przy twarzy -> generalnie beż nie będzie taki znowu zły, ale szarość będzie na tyle lepsza, że różnica powinna być „odświeżająca”.

Jak wygląda delikatne lato?

Najprościej powiedzieć: jasno, ale to trochę przekłamuje istotę tego typu. Jak piszę o kolorach włosów czy oczu i nie napiszę jakiegoś koloru, zaraz znajdą się osoby, które wykluczają siebie z danego typu, bo nie napisałam o danym kolorze. Nie patrzymy na to. Co jednak jest pewnikiem jeśli chodzi o jasne lato. Ta jasność jest wyrażona nie tyle jasnymi kolorami oczu, skóry czy włosów, co raczej brakiem kontrastu. Stawiając lata koło jakiegokolwiek innego typu, to właśnie u delikatnego lata nie powinniśmy zauważyć dużych wahań kolorystycznych. Wahań w stylu: bardzo ciemne oczy przy bardzo jasnej skórze i nagle czarne włosy. Wszystkie kolory powinny być harmonijne, bez większych wyskoków :)

Jakie są kolory delikatnego lata?

Relatywnie jasne na tle innych typów. To, co dla ciemnego typu będzie łatwym kolorem, dla jasnego typu może być przytłaczające.

Unikamy kontrastów w stylizacjach. Dobrze zachowywać harmonię i nie wyskakiwać z jakimiś bardzo mocnymi akcentami. Stylówki monochromatyczne (w jednym kolorze) są bardzo wskazane. Stylówki z różnymi kolorami, ale w miarę podobnymi do siebie, czy też mówiąc dosłownie: sąsiadującymi ze sobą na kole kolorów są wskazane.

Pastele są świetne.

Srebro, szarość, stal – mogą być dobrym spoiwem dla innych kolorów i dobrymi neutralami.

Jakich kolorów powinno unikać delikatne lato?

Zbyt bogatych. To co jednocześnie ciemne, ciężkie, rażące i jeszcze w dodatku ciepłe, jest ostatnim czego ten typ potrzebuje. W kolorach szukamy lekkości.

Zbyt kontrastujących. Nawet jeśli są to odpowiednie kolory z tej samej palety, ale zestawione tak, że oczy ludzkie dzielą ciało na bloki, efekt może być niekorzystny. Trochę też z tego powodu nie widzę na delikatnych latach pasemek, ciężkiego makijażu – czegokolwiek, co wprowadzało by zamęt.

Kolory ziemi NIE, ale już kolory nieba TAK. Po inspirację idziemy do nieba. Jakieś brudne brązy i beże czy ciężkie zielenie oddalają nas od wizji tego typu, który jest przecież lekkością. Z tego powodu nie widzę potrzeby użycia bronzera na twarzy, będę o tym pisać przy wpisach kosmetycznych.

Jakie typy urody są podobne do delikatnego lata?

Prawdziwe lato i delikatna wiosna. Warto pamiętać, że delikatne lato bierze od prawdziwego chłód, ale nie jest już tak stonowane jak ono, może mieć w sobie odrobinę wiosennej energii. To najżywsze z lat.

Gdybyśmy każdą z tych zieleni przyłożyli do twarzy delikatnego lata albo użyli w formie eyelinera, uzyskalibyśmy trzy różne efekty. Harmonię w przypadku użycia środkowego koloru – wiadomo. Ale czy ta zieleń prawdziwego lata nie jest trochę zbyt melancholijna dla delikatnego lata? Można celować w taki efekt – większej powagi i przygaszenia, jednak skłaniałabym się raczej do częstszego podbierania barw delikatnej wiosny.

Które z cech delikatnego lata Wam się najbardziej podobają? Czy dostrzegacie w tym typie coś, czego nie widzicie u siebie? Jakie są Wasze skojarzenia z tym typem?

Zapraszam na moje instastories, gdzie znajdziecie więcej zdjęć Grace Kelly – muzy dla tego typu. Zapisuję stories, można je zobaczyć klikając w kółeczka z nazwami pór roku na instagramie. Tam też zdjęcia poprzednich muz: Sophie Loren, Natalie Wood, Lauren Hutton, Barbry Streisand, Ann- Margret i Rity Hayworth.