Wyjściowym punktem do sprawdzenia, jaką porą roku jesteś, będzie określenie temperatury kolorytu Twojego ciała. Skup się tylko i wyłącznie na tym punkcie i nie wybiegaj w przyszłość. Nie sprawdzaj tego, co to będzie później dla Ciebie oznaczało. Dopilnuj, by już na początku wędrówki nie popełnić błędu. Gdy tylko zorientujesz się czy jesteś typem chłodnym, czy ciepłym zaczniesz rozumieć jakich kolorów unikać. Nie będziesz jeszcze wiedziała, jakie kolory będą najlepsze, ale przynajmniej poznasz kierunek w jakim powinnaś iść.

Obowiązuje naprawdę prosta zasada:

Jeżeli masz ciepły typ urody, będzie Ci do twarzy w ciepłych kolorach.
Jeżeli masz chłodny typ urody, będzie Ci do twarzy w chłodnych kolorach.

Proste, prawda? Tylko co to są ciepłe i chłodne kolory?

Ciepłe kolory to te, w których widzimy cząstkę żółtego, a chłodne kolory to te, w których widzimy odrobinę niebieskiego. Spójrz na poniższą ilustrację. Na górze masz przykłady ciepłych odcieni kolorów, na dole chłodnych. Czy wychwytujesz te niuanse?

Ciepłe i chłodne kolory

Jest kilka sposobów na to, by określić typ urody. Na pewno o niektórych tu spisanych słyszałaś już wcześniej. Niektóre są trudne i nie dla wszystkich oczywiste do odczytania, ale warto się postarać i spróbować każdego z nich. Praktycznie każdy człowiek jest możliwy do zidentyfikowania, „neutralne” typy urody raczej nie istnieją – przynajmniej ja się z nimi nie spotkałam. Jest jednak możliwe żeby niektórym osobom zmienić typ urody za pomocą makijażu, ale o tym kiedy indziej. Dla nas liczy się odkrycie naszego prawdziwego ja.

Kolor żył

Metoda dosyć trudna, nawet dla specjalisty, jednak mimo wszystko warta wzmianki. Patrzymy na żyły znajdujące się po wewnętrznej stronie nadgarstka i staramy się określić czy ich kolor wpada bardziej w zielony, czy niebieski odcień. Bardzo istotnym elementem w tym doświadczeniu jest naturalne oświetlenie. Sztuczne światło zniekształci kolor żyłek. Warto wyjść na dwór lub popatrzeć na rękę będąc koło okna. Zielone zabarwienie żył oznacza ciepły typ urody, niebieskie zimny. Jeżeli się wahasz i nie jesteś przekonana, co do rezultatu, przejdź do kolejnych punktów. Jeśli jednak kolor wydaje Ci się oczywisty możesz być pewna, że właśnie poznałaś swój typ urody.

Szminka

Do tego testu będziesz potrzebowała dwóch pomadek. Pierwsza szminka powinna mieć ciepły odcień. Może to być brzoskwinia, jasny brąz, pomarańczowy lub koralowy kolor. Druga szminka powinna kojarzyć się ze świeżością i chłodem. Najlepiej wybrać fuksję, perłowy lub ostry róż. Do testu nie używaj śliwkowych i burgundowych pomadek, zrezygnuj też z czerwieni. Lepiej wybierać spośród kolorów, które na pewno nie zakłamią rezultatu. Zmyj makijaż, włosy zaczesz do tyłu, tak żeby cała twarz była odsłonięta. Dopiero wtedy umaluj usta. I znowu pamiętaj, by przypatrywać się efektom w naturalnym świetle. Porównaj rezultaty – jeżeli lepiej Ci w pierwszej szmince jesteś ciepłym typem. Druga szminka korzystniejsza? Jesteś chłodnym typem.

Emma Stone

x

Dla przykładu: po lewej stronie Emma Stone w ciepłym kolorze pomadki – nie wygląda źle, ale skóra nie promienieje tak, jak w przypadku zimnego odcienia szminki po prawej stronie.

 

 

 Policzki

Ponownie test związany z makijażem. Tym razem potrzebne będą brąz i róż do policzków. Na nieumalowaną twarz nałóż oba kosmetyki. Na lewym policzku umieść róż, na prawym brąz. Staraj się, by proporcje obu kosmetyków były takie same – naturalne i nieprzesadzone. Jak zwykle najważniejsze jest światło dzienne. Przyjrzyj się efektom. Na którym policzku skóra wydaje się bardziej jednolita? Który kosmetyk bardziej stapia się kolorystycznie ze skórą? Który kosmetyk sprawia, że skóra wydaje się świeża? Jeśli koloryt skóry prezentuje się korzystniej przy różu masz zimny typ urody, jeżeli przy brązie – ciepły.

Biżuteria

Biżuteria rzadko się myli:) Prawdopodobnie instynktownie wiesz, co bardziej do Ciebie pasuje: złoto czy srebro. Wystarczy spojrzeć na swoją szkatułkę z błyskotkami. Co do tej pory najczęściej kupowałaś: srebro czy złoto? Które kolczyki ładniej podkreślają Twoją urodę? Jeżeli srebro lepiej współgra z Twoją cerą i włosami jesteś chłodnym typem. W przypadku złota można z pewnością stwierdzić, że jestem typem ciepłym.

Okulary

Test, który prawdę Ci powie. To się po prostu nie może nie udać. Idź do optyka i poprzymierzaj oprawki. Jeżeli nie potrafisz rozpoznać, które barwy są ciepłe, a które chłodne, wybierz metalowe oprawki w złotym i srebrnym kolorze. Analogicznie do biżuterii, jeżeli w srebrnych oprawkach wyglądasz lepiej, masz chłodny typ urody. Gdy w złotych jest Ci korzystniej, masz ciepły typ urody. Skorzystaj z okazji i poprzymierzaj inne kolory. Oprawki w kolorach błękitu, szarości i czerni raczej będą świadczyć o tym, że masz chłodny typ urody, natomiast jeśli dobrze będziesz się czuła w pomarańczach, brązach, czerwieni to zapewne jesteś ciepłym typem.

Są kolory, które mogą zakłamać wynik. Obu typom urody powinno być dobrze w burgundach, fioletach i wiśniach. Należy też pamiętać o tym, że zielony jest zwodniczy i jest bardzo trudno określić z jakim – chłodnym czy ciepłym kolorem – mamy do czynienia.

Biel

Ostatni test polega na obwiązaniu szyi szalem. Wybieramy apaszkę w kolorze czystej bieli oraz taką w kolorze ecru lub kości słoniowej. Twarz wyglądająca promiennie przy szalu w kolorze ecru będzie świadczyć o ciepłym typie urody. Jeżeli czysta biel prezentuje się lepiej przy Twojej cerze to jesteś typem chłodnym. Jak zwykle obserwacja ma sens tylko w naturalnym świetle.

Jeśli jesteś osobą o ciepłym typie urody ważne byś wybierała ciepłe kolory ubrań będących blisko twojej twarzy, tak żeby rozświetlić cerę. Wiadomo, że nie musisz rezygnować z ulubionego chabrowego czy szarości, ale lepiej będzie, gdy umieścisz je na dole sylwetki. Gra idzie tu o promienny wygląd i jak najlepsze podkreślenie urody, więc moim zdaniem warto zrezygnować w ogóle z niekorzystnych kolorów i eksplorować te optymalne. Ciepły typ urody będzie błyszczał w otoczeniu złotej i bursztynowej biżuterii. Świetny efekt zapewnią też etniczne dodatki, drewniana biżuteria, rzemyki. Z kolei dla zimnego typu urody znakomitym obramowaniem będą kryształy i srebro, a także śnieżnobiałe perełki.

Uroda każdego człowieka ma wiele wymiarów. Możemy zestawić ze sobą dwie osoby o ciepłym typie i absolutnie nie widzieć żadnych podobieństw między nimi. Dlatego też warto non stop się nad sobą zastanawiać i wśród zarówno ciepłych, jak i zimnych kolorów szukać tych najbardziej odpowiednich. Ich odnajdywaniem zajmuje się właśnie analiza kolorystyczna i podział na pory roku.