Poradnik

Ustalanie kształtu twarzy

Wiele osób prosiło o porady dotyczące dobierania odpowiednich oprawek okularów. Jako, że temat jest dosyć szeroki postanowiłam rozbić go na trzy posty.

1) Ustalanie kształtu twarzy
2) Dobieranie oprawek do kształtu twarzy
3) Makijaż dla okularnic

Dzisiaj zajmiemy się określaniem kształtu swojej twarzy. O okularach jeszcze nie wspominamy, ponieważ poznanie kształtu buzi może się przydać nie tylko w doborze oprawek. Taką wiedzę możemy jeszcze wykorzystać między innymi do:

– ustalenia optymalnego dla nas zarysu brwi,
– dobrania odpowiedniej fryzury,
– korygowania wyglądu twarzy makijażem.

 Mam nadzieję, że będzie dla Was pocieszającym fakt, że poznanie kształtu swojej buzi jest o wiele prostsze niż ustalenie swojego typu urody. W analizie kolorystycznej wszystko jest względne i zależy od tego jak każda z nas postrzega kolory. Trzeba oceniać czy w danym kolorze jest nam dobrze czy źle, a każda z nas może na to patrzeć z różnej strony. Z kształtem buzi natomiast nie bawimy się w ocenianie tylko posługujemy się określonymi regułami, nie ma miejsca na interpretację, mówimy nie freestylowi. Żadnej ściemy po prostu 🙂 W internecie jest mnóstwo porad na temat, którym się zajmujemy i tak naprawdę ciężko wymyślić coś nowego. Bo to tak naprawdę jest jak matematyka -> 2 + 2 = 4 i nie ma co szukać autora tego równania, nie ma co podważać jego słuszności. Masz określony kształt twarzy i nie ma co dywagować nad innymi kształtami, trzeba po prostu swój kształt zaakceptować.

Oto sześć podstawowych kształtów twarzy:
1) podłużny
2) kwadrat
3) okrąg
4) serce
5) diament
6) owal.

Aby ustalić swój kształt należy zrobić sobie zdjęcie z całkowicie odsłoniętą twarzą lub stanąć przed lustrem, co jest troszkę mniej dokładne. Włosy powinny być upięte do tyłu. Powinnyśmy obrysować swoją buzię i poprowadzić przez ten obrys dwie linie: pionową (od środka czoła do linii brody) oraz poziomą (biegnącą mniej więcej przez środek nosa). Do zbadania kształtu twarzy potrzebne nam będzie jeszcze określenie dwóch rzeczy: tego, czy linia naszych włosów jest szeroka bądź wąska i tego, czy nasza dolna szczęka ma spiczasty, zaokrąglony czy bardziej kwadratowy kształt. Jest tylko jeden rodzaj twarzy, przy którym nie potrzebujemy ustalać wyglądu linii włosów i szczęki.

1) Twarz podłużna

Pierwszym krokiem, przy którym nie trzeba znać zarysu szczęki i szerokości linii włosów jest wykluczenie lub potwierdzenie podłużnego kształtu twarzy. Podłużna twarz to taka, której długość jest o wiele większa niż szerokość. Ponadto w przypadku tego kształtu twarzy szerokość buzi w każdym jej punkcie jest zbliżona – na linii oczu, ust, nosa. Przy podłużnej twarzy nie są istotne inne parametry, gdyż to właśnie długość trzeba optycznie korygować. Zapewne osoby z taką twarzą zdają sobie sprawę z jej kształtu. Buzia jest wyraźnie wąska i takie osoby zazwyczaj wiedzą jakie fryzury i okulary mogą troszkę zniwelować ten efekt.liv__tyler_podłużna_twarzPrzykładem osoby o podłużnej twarzy może być Liv Tyler. Jej twarz jest wprawdzie owalna, ale nie jest jak w przypadku większości owali harmonijnie proporcjonalna. Tu naprawdę widać na pierwszy rzut oka, że długość twarzy jest znacznie większa niż szerokość. Na pierwszym zdjęciu pionowa linia jest o wiele dłuższa niż pozioma. Drugie zdjęcie pokazuje, że żuchwa jest zaokrąglona, ale nie ma to dla nas znaczenia. Jak już pisałam, długość twarzy jest w tym przypadku kluczowym czynnikiem oceny. Ogólnie mówiąc bliższą figurą dla obramowania twarzy podłużnej jest oczywiście prostokąt o wyraźnej różnicy w długości boków, a nie kwadrat.

2) Twarz kwadratowa

Jeżeli istnieje różnica między długością, a szerokością twarzy, ale nie jest ona na tyle duża, by mówić o podłużnej twarzy, wtedy możemy rozpatrywać kolejne typy. Kwadratowa buzia będzie występować we wszystkich możliwych przypadkach tego porównania, czyli przy długości twarzy większej, równej lub mniejszej od jej szerokości. Wyznacznikiem jest tu tylko kształt żuchwy. Jeżeli dolna szczęka jest wyraźnie zarysowana, szeroka i właśnie kwadratowa to wtedy mówimy o kwadratowym kształcie twarzy.diane kruger kwadratowa twarzPrzykładem osoby o takiej twarzy jest Diane Kruger. W jej przypadku twarz jest bardziej długa niż szeroka, ale nie na tyle, by mówić o podłużnej twarzy. Decydujące jest środkowe zdjęcie. Zarys żuchwy jest niemal geometryczny, bardzo silny. Linia włosów jest wprawdzie szeroka, prawie, że tej samej szerokości co dolna szczęka, ale nie musimy tego parametru uwzględniać. W tym bowiem przypadku niezależnie od tego, czy linia włosów jest wąska, czy szeroka to dolna część twarzy decyduje o jej kwadratowym kształcie. Wiadomo, że przy obrysie twarzy (trzecie zdjęcie) to nigdy nie będzie idealny kwadrat, ale prostokąt bardzo do niego zbliżony. Nie tak podłużny jak u Liv Tyler.

3) Twarz okrągła

Przy okrągłej twarzy najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, w której twarz jest bardziej szeroka niż długa. Ewentualnie szerokość może być taka sama jak długość twarzy lub szerokość twarzy jest minimalnie mniejsza od długości. Sami pewnie domyślacie się, że taką twarz bardzo łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka. Często na takie kobiety z okrągłą twarzą mówi się „pyza”, bo buzia sprawia wrażenie pełnej, mimo, że ciało może być oczywiście bardzo szczupłe. Decydującą cechą oprócz znacznej szerokości twarzy jest łagodna linia żuchwy. Twarz absolutnie nie może być w dolnej części spiczasta lub kwadratowa.selena gomez okrągła twarzSelena Gomez ma okrągłą buzię. Długość twarzy jest wprawdzie większa niż szerokość, ale już patrząc na tę osobę od razu przychodzi myśl, że jej twarz jest stosunkowo szeroka. Szczęka ma subtelny, właśnie okrągły zarys. Linia włosów nie ma tu znaczenia. Twarz Seleny bardzo łatwo obramować przy pomocy okręgu.

4) Twarz w kształcie serca

U osób, których twarz ma kształt serca najważniejszymi wyróżnikami będą spiczasta linia podbródka oraz szeroka linia włosów. W tym przypadku nie ma znaczenia stosunek szerokości twarzy do długości. Tak jak serce zwęża się ku dołowi, tak i twarz o tym kształcie będzie miała stosunkowo szerokie czoło i wąską, często ostrą brodę.

scarlett johansson twarz serceScarlett Johansson ma właśnie taką twarz. Zauważcie jak kontrastowo wygląda jej szerokie czoło z drastycznie zwężającą się brodą. Oczywiście gdyby broda miała łagodniejszy zarys ta twarz zostałaby zakwalifikowana jako okrągła. Osoby, które mają tak zwany wicher na czole i do tego właśnie spiczastą brodę mają dosłownie twarz w kształcie serca.

5) Twarz w kształcie diamentu

Ten kształt ma podobne cechy do kształtu serca z jedną tylko różnicą: twarz lekko zwęża się ku górze. To znaczy, że linia włosów jest wąska. W dalszym ciągu broda jest ostrzejsza niż zwykle, linia pozioma poprowadzona przez policzki stosunkowo duża, ale czoło wąskie.halle_berry diament twarzTwarz Halle Berry ma taką budowę. Najczęściej „diamentowymi” buziami określa się osoby o wydatnych kościach policzkowych, które to kości są jeszcze bardziej wizualnie podkreślone przez spiczastą brodę i wąską linię czoła.

6) Twarz owalna

O owalnej twarzy mówimy tylko wtedy, gdy jej długość jest większa niż szerokość. Dodatkowo linia brody musi być łagodna. Linia włosów nie ma większego znaczenia. Twarz najłatwiej obramować za pomocą owalnego kształtu rzecz jasna. katy perry owalJako przykład tego kształtu wybrałam twarz Katy Perry. Na tym akurat zdjęciu twarz wygląda troszkę jakby była podłużna. Nie dajmy się jednak zwieść, gdyż piosenkarka ma po prostu wysokie czoło, które nie świadczy o podłużnym kształcie. Owalna twarz w przeciwieństwie do pociągłej jest bardziej szeroka w rejonie kości policzkowych.

Reansumując:

Jeżeli szerokość twarzy jest znacznie mniejsza niż jej długość, a twarz jest tak samo szeroka w każdym miejscu mówimy o twarzy podłużnej.
Jeżeli szerokość twarzy jest mniejsza niż jej długość, równa jej długości, większa niż jej długość, a szczęka ma mocny, kwadratowy zarys mówimy o twarzy kwadratowej.
Jeżeli szerokość twarzy jest nieznacznie mniejsza niż jej długość, równa jej długości, większa niż jej długość, a szczęka ma łagodny zarys mówimy o twarzy okrągłej.
Jeżeli szerokość twarzy jest mniejsza niż jej długość, równa jej długości, większa niż jej długość, a szczęka ma spiczasty kształt, przy szerokiej linii włosów mówimy o twarzy w kształcie serca.
Jeżeli szerokość twarzy jest mniejsza niż jej długość, równa jej długości, większa niż jej długość, a szczęka ma spiczasty kształt, przy wąskiej linii włosów mówimy o twarzy w kształcie diamentu.
Jeżeli szerokość twarzy jest mniejsza niż jej długość, a szczęka ma łagodny zarys mówimy o twarzy owalnej.

Jaki masz kształt twarzy?

KOMENTARZE

 1. iwona

  serce albo owalna, ale pewności to nie mam 🙂

  • Maria Autor wpisu

   Serce Iwonka, o takie ♥

   • iwona

    serce mówisz…. a ja taka zołza jestem 🙂
    a wiesz, że zawsze myślałam, że mam podłużną? dopiero po Twoim wpisie zaczęłam się uważniej przyglądać. Nigdy wcześniej się nie spotkałam z tymi liniami, szczękami i w ogóle z TAKIM (porządnie matematycznym) opisem.

    • Maria Autor wpisu

     Ty, zołza? No proszę Cię 🙂

 2. mania-ani

  A może jeszcze dołożyć do tego post o fryzurach dla okularnic? 😉

  • Maria Autor wpisu

   Na pewno zrobię post o fryzurach odnośnie kształtu twarzy, ale okulary nie wydają mi się kluczowym czynnikiem do doboru fryzury. Nie czuję takiej zależności po prostu 🙂

 3. kasia

  Kolejna świetna seria postów się szykuje! Brawo Mario:) Chyba mam „najdziwniejszą ” twarz czyli serce:) chociaż słyszałam od kilku fryzjerów że owal. Powiem szczerze że średnio widzę różnicę między prostokątem a owalem, czy da się jakoś bardziej wyjaśnić różnice? A i jeszcze jedno – Mario muszę przyznać że to dużo łatwiejsze niż analiza kolorystyczna – z tym do tej pory się z nią nie uporałam, pomimo tego że czytam Twój blog od praktycznie samego początku jego istnienia:)

  • Maria Autor wpisu

   Prostokąt wybrałam by obramować twarz Liv, żeby dobrze uwidocznić, że długość twarzy jest kluczowa (niezależnie od tego jak wygląda szczęka tego kształtu twarzy). Przy owalu mamy do czynienia z łagodną brodą, ale proporcje nie są aż tak przesadzone na korzyść długości jak przy pociągłej buzi.

 4. lea

  no to jestem niereformowalna – mam twarz podłużną, w kształcie odwróconego trójkąta, i kompletnie nie potrafię dobrać odpowiedniej dla siebie fryzury :\ a tak zawsze marzyły mi się długie włosy bez grzywki…

  • Maria Autor wpisu

   Co to znaczy dokładnie, nie mogę sobie takiej buzi wyobrazić. Czy możesz podać kogoś słynnego o podobnej budowie buzi?

   • lea

    Hm, coś jak Reese Witherspoon, tyle że ja mam wyższe czoło i nie tak szpiczasty podbródek.

 5. Domi

  O! Czekam na makijaż dla okularnic 🙂 Okulary dobrane już mam.

  • Maria Autor wpisu

   Dobrze, najpierw będą oprawki do kształtów, potem opiszę kwestię makijażu 🙂

 6. Dominika

  Waham się pomiędzy owalem, a kwadratem, jak również twarzą podłużną. Postaram się jeszcze rozpatrzeć twoje porady na innych zdjęciach. Może wtedy odkryję konkretny kształt. Świetny pomysł na wpis, będę z niecierpliwością czekać na następne posty 🙂

  • Maria Autor wpisu

   Dominika nie możesz się wahać między owalem, a kwadratem. Zauważ jak mocna musi być szczęka, żeby mówić o kwadratowej buzi. Żuchwa jest naprawdę silnie zarysowana, czy u Ciebie tak jest? Jeśli nie, to wyklucz kwadrat. Angelina Jolie jest na przykład kwadratem. Albo Olivia Wilde. Masz aż tak mocną szczękę?

 7. Karola

  A ja chyba nie mam talentu do rozpoznawania kształtu twarzy 😉 Jakbyś na okrągłej narysowała diament, albo na prostokątnej serce to i tak bym się nie zorientowała. I siebie też nie umiem zdiagnozować – bo zawsze uważałam się za posiadaczkę okrągłej twarzy, a koleżanka kosmetyczka scharakteryzowała mnie jako serduszko. Bądź tu kobieto mądra! Dlatego działam „na czuja” 🙂

  • Maria Autor wpisu

   To znaczy, że już jesteś bardzo blisko. Tak na dobrą sprawę pewnie trzeba zaufać kosmetyczce. Na pewno dopatrzyła się troszeczkę wystającej bródki. Jeżeli na dole buzi masz natomiast łagodny zarys to buzia jest okrągła. Naprawdę prosta sprawa. Wszystko zależy od bródki 🙂

 8. Bea

  waham się między podłużną a sercowatą … czekam na ciąg dalszy 🙂

  • Maria Autor wpisu

   Jeżeli się Bea wahasz to pewnie znaczy, że jesteś sercem. Osoby o pociągłej twarzy są zazwyczaj jej bardzo świadome, bo to naprawdę jest proste do zdiagnozowania.

 9. Olimpia

  ja to chyba serducho 🙂

  • Maria Autor wpisu

   Chyba tak, chociaż nie pamiętam żadnego zdjęcia na którym masz kitkę z włosami całkowicie do tyłu 🙂

   • Olimpia

    http://oi62.tinypic.com/2nqz3ns.jpg 😀 poddaję się opinii publicznej, proszę bardzo! a tak serio to nie wiem już czy to serce czy owal czy może jeszcze coś innego…

    • fanka zielonej herbaty

     Ladna z Ciebie dziewczyna 🙂

     Dobra wiadomosc jest taka, ze Twoja twarz na pewno jest albo owalna, albo serduszkowa – zadna inna! Gdybys patrzyla bardziej na wprost, zamiast pochylac glowe, byloby (moze) latwiej. A tak to nie wiem, czy Twoja broda jest szpiczasta, czy tylko tak sie wydaje. Jesli jest, to jestes serduszkiem.

     Ujmujac rzecz matematycznie, jak Maria, okreslenie ksztaltu twarzy nie powinno byc trudne. A jednak jest! Te subtelne roznice w budowie kazdej twarzy sprawiaja, ze jednoznaczne i OBIEKTYWNE stwierdzenie, czy to owal, czy juz serce, staja sie Mission Imposible 😉

     Moze ktos inny bedzie bardziej pomocny.

     • Maria Autor wpisu

      Akurat jej buziaka dobrze znam z insta, więc na 100% owal 🙂

    • Maria Autor wpisu

     Z taką urodą to każdy, by się poddał opinii 🙂 Owal Oli, przykro mi, ale jesteś za proporcjonalna, hehehe.

     • Olimpia

      O mamciu, dziewczyny! Dzięki za komplementy, ale przede wszystkim za werdykt haha! 🙂 ściskam!

 10. Alchemia Kobiecości

  Wydaje mi się, że jest jeszcze twarz w kształcie gruszki.
  Myślę, że mi byłoby najbliżej do takiego modelu, bo wśród tych trudno mi się odnaleźć.

  • Mania

   dokładnie to samo chciałam napisać 🙂 niestety nie skorzystam z porad o doborze oprawek, bo mam twarz gruszki
   http://3.bp.blogspot.com/-k3O6Cng0u1k/UTSgR9d3Z7I/AAAAAAAALGA/DWfGp7FXFdI/s1600/photo-2.jpg

   • Maria Autor wpisu

    Trzeba zawsze szukać zdjęcia na wprost, tak, żeby uszy były widoczne. Pominęłam ten kształt, bo wydaje mi się lekkie zwężenie w kierunku czoła nie jest tak aż istotne w dalszym modelowaniu buzi. Jeżeli Wasz kształt jest podobny do Kelly to będzie po prostu kwadratowa buzia 🙂

    • Mania

     no ja właśnie mam malutkie czoło i wąską linię włosów, a szerokie rozbudowane policzki i krótką brodę, ten kształt mi najbardziej pasował po prostu, bo jak mam do wyboru kwadrat albo okrągłą, to wtedy jestem pomiędzy. 🙂

 11. Basia

  Jak tylko doczytałam do połowy posta, zaraz popędziłam zrobić zdjęcie i analizować je w Paincie. Moja twarz jest okrągła albo kwadratowa, waham się nad tymi dwoma opcjami. Chociaż bardziej przychylam się do wersji okrągłej, to przeszkadzają mi pewne „kanciastości”. Najlepiej analizować siebie na jakimś grupowym zdjęciu, mamy wtedy fajne porównanie.

  • Maria Autor wpisu

   Wiesz co Basiu, kwadratowa buzia ma naprawdę mocną szczękę. Tak mocną, że wiedziałabyś o takim kształcie. –> Olivia Wilde, Angelina Jolie… Wiadomo, że nigdy nie ma idealnych łagodnych linii, ale w tym wypadku jeżeli szczęka nie jest tak mocna jak u tych Pań to stawiam na okrągłą buzię.

 12. fanka zielonej herbaty

  Ja nie jestem pewna (zeby nie powiedziec wprost, ze nie wiem). Jestes online? Moge Ci w tej chwili wyslac zdjecie, ktore przed chwila cyknelam? A Ty mi powiesz, czy moja twarz jest kwadratowa, czy pociagla, czy moze jakas inna. Daj znac! Siedze przy kompie.

  • Maria Autor wpisu

   Dobra, prześlij. Tylko patrz się na wprost i bądź w kitce.

   • fanka zielonej herbaty

    Juz 🙂
    Dzieki

    • Maria Autor wpisu

     Daria, możesz jeszcze raz? Miałam zapchaną skrzynkę 🙁

     • fanka zielonej herbaty

      Poszlo.

    • Maria Autor wpisu

     Owalna. Fajny sweter.

     • fanka zielonej herbaty

      No tego bym sie nie spodziewala…!

      Dobrze mi w tym kolorze, co nie? 😀

      • Maria Autor wpisu

       Nie do końca widzę jaki to kolor. Chodziło mi, że fajna forma, taka prosta…

 13. tinuviel

  Ehh nic mi nie pasuje, coś pomiędzy kwadratem a sercem… Na pewno nie ma siódmego typu w kształcie ziemniaka?;)

  • Maria Autor wpisu

   Kochana, nie może być kwadrat albo serce, bo to są dwie bardzo różne brody. Nie można się wahać między spiczastą brodą, a jej totalnym przeciwieństwem i wręcz poziomą brodą…

 14. makate

  Podłużna albo kwadratowa. Na początku postawiłam raczej na podłużną, bo u mnie ta długość jest zdecydowanie większa. Ale zastanowiły mnie twoje słowa w opisie Katy Perry – „ma po prostu wysokie czoło”. Ja też tak mam – to znaczy całą długość mojej twarzy „robi” czoło, a Liv Tyler ma jak dla mnie twarz wydłużoną nie tylko przez czoło, ale i w jej środkowej części. No więc jeśli wezmę poprawkę na czoło i poszukam wśród pozostałych kształtów, to wychodzi twarz kwadratowa – wydaje mi się, że mam dość wyraźnie zarysowaną żuchwę, dodatkowo linia włosów też szeroka.
  Mario, skoro już opisałaś analizę kształtu twarzy, to może oprócz doboru oprawek pokusisz się i o dobór fryzur albo jakieś ogólne sugestie? 🙂

  • Maria Autor wpisu

   Otóż to, tak należy patrzeć (dumna). Na pewno dobrze się scharakteryzowałaś… Tak, po okularach i makijażu dla okularnic zrobię fryzury pod kątem kształtu twarzy 🙂

   • makate

    Yeah, yeah! So proud 😀

 15. Gosia

  twarz serce
  Mario, pierwszy raz zabieram głos, choć czytam Cię już dłużej. I to nie dlatego, by dowiedzieć się czegoś o modzie, ale dla Ciebie samej.Piszesz pięknie, dokładnie, konkretnie. Przekazujesz maksimum wiedzy, ale jednocześnie przystępnie. Każdy Twój artykuł jest dopracowany. Zastanawiam się jak znajdjesz na to czas, i czy w domu przy małej Zosieńce też masz tak wszystko zrobione. Wychowjąc Kubunię, któy ma 5 miesięcy rzadko zaglądam do internetu, w domu mam nieporządek, gotuje co drugi, trzeci dzień, a na wieczór jestem wyczerpana. Pozdrawiam, i szczerze podziwiam.Gosia.

  • Maria Autor wpisu

   Cześć Gosia. Hehe, zawsze gotuję przynajmniej na dwa dni, jak Zosia śpi to odpowiadam na komentarze tak jak teraz, ze sprzątaniem jest trochę masakra przyznaję. Posty robię jak z pracy wraca mąż i wtedy to on się zajmuje Zosią. Ale muszę przyznać, że dzidzia jest bardzo grzeczna – dużo śpi, potrafi sama sobie w łóżeczku poczuwać, nie domaga się ciągłego brania na ręce czy zabawy. No i noce przesypia wzorowo, także ja wcale nie jestem zmęczona. Najgorzej z tym sprzątaniem właśnie, ale kiedyś pisałam o takich szybkich piętnastominutowych akcjach sprzątających i to się sprawdza u mnie w miarę. Najgorzej to ten szpital dezorganizuje bloga, teraz też przed świętami jedziemy, no ale trudno… A masz wsparcie w kimś? Żeby chwilkę znaleźć dla siebie?

   • Gosia

    Pomaga mi Babcia i Mąż. Trochę jestem sobie winna, bo przyzwyczaiłam Synka do noszenia na rękach.
    Wytchnienie dla mnie to np. zajrzenie na ubieraj się klasycznie czy prosty blog.

    • Maria Autor wpisu

     To miłe, dziękuję. A wiesz, że się da tego oduczyć? Wygoogluj sobie „metoda 357”. Wydaje się to troszeczkę surowe, ale przynosi efekt, a dzieciaczek jest bardziej samodzielny i szczęśliwy, że może sam usnąć na przykład.

 16. DEva

  Bardzo fajna strona !! Gratuluje !!
  Odwiedzam ja juz od jakiegos czasu, poniewaz zauroczyla mnie analiza kolorystyczna.
  Dzisiejszy wpis tez bardzo mi sie podoba.
  Pozdrawiam serdecznie autorke strony !!! 🙂

  • Maria Autor wpisu

   DEva masz taki sam prawie nick jak jedna stała czytelniczka i ja sobie pomyślałam, co ta Deva pisze jakby tu dopiero co zajrzała 🙂 Ale się zorientowałam, że jest różnica w wielkości literek. Dziękuję bardzo, miłe słowa <3

 17. asia

  A twarz gruszka? To będzie to samo co diament?

  • Maria Autor wpisu

   Nie, ja po prostu pominęłam ten typ, bo nie wydaje mi się by lekkie zwężanie twarzy do góry było istotne. Raczej szczęka będzie decydowała o tym jaki to typ.

 18. Czytelniczka

  A ja mam chyba okrągłą buzię jak Selena. Bliżej jej do okrągłej niż do owalu.

  • Maria Autor wpisu

   Akurat ja uważam, że okrągłe buzie są najbardziej kobiece. Jakoś pasuje mi do nich taki właśnie stuprocentowo kobiecy styl 🙂

 19. AgaM

  No ja nie wiem, czy to prostsze niż kolory… w każdym razie nie wiem, jaki mam kształt, choć już kilka razy próbowałam to rozgryźć.

  • Maria Autor wpisu

   Czy możesz od razu wykluczyć podłużny, czy wydaje Ci się, że Twoja buzia jest pociągła?

 20. verka

  Okrągła. I na dobre mi to wychodzi, bo nie traci szybko owalu i nie zarysowują się szybko te zmarszczki od skrzydełek nosa do dołu w kierunku brody. Może nie wygląda ta twarz szczególnie szlachetnie, ale można zyskać młodszy wygląd (aha, przy mojej wadze nie wygląda na pucułowatą/pyzatą, musiałabym złapać z 5 kg) 🙂

  • Maria Autor wpisu

   Nigdy o tym w ten sposób nie myślałam – że są jeszcze korzyści tego typu 🙂

   • verka

    Za młoda jesteś, ale poczekaj trochę, lata upłyną i proszę jak można oszczędzić na operacji plastycznej 😉

 21. Monika

  Wahałam się trochę miedzy owalną a sercem, ale ostatecznie stwierdziłam, że serce. Dla mnie ta analiza jest dużo łatwiejsza niż kolory – można zrobić linie. pomierzyć i wszystko wychodzi 😀

  • Maria Autor wpisu

   Bardzo się cieszę 🙂

 22. sali

  kocham. jak piszesz poradniki. są napisane. prostym i językiem bez zbędnych. farmazonów. zresztą cały twój. blog. zachwyca. ja jestem owalem aczkolwiekowal. nie mam 100% a tak 70% ale ni chce ci zawracać. głowy. z pozdrowieniami. sali :-):-)

  • Maria Autor wpisu

   70% to dużo, a sądzę, że owal nie jest taki trudny do rozpoznania. Widocznie nie ma tak silnych cech, które przesądzały, by o innym typie, więc owal to będzie 🙂

 23. sali

  ach te moje błędy nie ma to jak komórka

 24. Marta

  Kwadrat jak nic, dlatego najlepiej wyglądam jak lekko obrócę głowę w bok, twarz wydłuża się wtedy i wygląda bardzo smukło. Kiedyś uważałam, że moja buzia jest po prostu gruba, wtedy byłam jeszcze niemądra 😉

  • Maria Autor wpisu

   Nie wiem jak mogłaś tak myśleć. Kości są po prostu przepięknie zarysowane.

 25. Olga Cecylia

  Mam twarz podłużną, w związku z czym od jakiegoś czasu „chodzi za mną” lekka, prosta grzywka, która zrównoważyłaby te proporcje. Ale wszyscy twierdzą, że wyglądam lepiej bez grzywki. I bądź tu mądry 😀

  • Maria Autor wpisu

   No wiesz jak to jest z grzywkami, jakieś dwa tygodnie po cięciu żałujesz… Ja tak przynajmniej mam.

 26. viosna

  U mnie owal:), może nie na 100%, ale od lat tak mi się wydaje:).
  Czekam z niecierpliwością na post „oprawkowy”, bo szykuję się do kupna okularów.

  • Maria Autor wpisu

   Wzorcowy owal, powiedziałabym.

 27. Konstancja

  U mnie diament, choć w gorszych dniach zastanawiam się nad kwadratem 😛

  • Maria Autor wpisu

   Piszesz tak, jakby kwadrat był gorszy, hehe.

   • Konstancja

    haha, może nie gorszy, ale jak byłam młodsza to bardzo ubolewałam nad swoją dosyć szeroką szczęką i chyba bardziej podobam się sobie w diamencie 😀

 28. Panna Emilka

  Owalna wg Pani z kursu wizażu:) A wcześniej podejrzewałam lekki trójkąt, bo byłam dość wychudzona. No właśnie, nie uwzględniłaś trójkąta specjalnie? Mówiąc trójkąt mam na myśli coś w stylu Christiny Ricci..
  Jak zwyle bardzo ciekawy post:)

  • Maria Autor wpisu

   Christina Ricci to serce. Bo przecież serce to właśnie taki trójkąt – twarz zwężająca się ku dołowi.

 29. Gosia Skrajna

  Ja mam coś pomiędzy kwadratem a ..okrągłą…tak mi wyszło..ekhm..
  w sumie to wychodzi na to, że mam lekki…trapez…jak odgarnę włosy…z dobraniem okularów mam niesamowity problem.

  • Maria Autor wpisu

   Gosiu, z tego, co widzę na Twoich selfie to masz bardzo wyraźnie zarysowaną dolną kość. Kwadrat to będzie.

 30. Egoskupiona

  Od dłuższego czasu wiem, że owalna, a teraz tylko się dodatkowo utwierdziłam 😉 chociaż ile ja się nasłuchałam, że (z powodu okrągłych policzków) mam okrągłą twarz! Kiedy ona jest zdecydowanie „długa”.

  • AgaM

   Mi też mówili, że mam twarz jak księżyc w pełni, ale nie mam okrągłej, właśnie ze względu na długość, wysokie i szerokie czoło.

  • Maria Autor wpisu

   No to świetnie, że masz swój rozum i się nie słuchasz 🙂

 31. Żona modna

  O! Przypomniało mi się, że caaałe gimnazjum i połowę liceum słyszałam w koło, że jestem podobna do Liv 😉 Także wezmę pod uwagę jej kształt twarzy 😉

  • Maria Autor wpisu

   No bo nie oszukujmy się Maryś, jesteś podobna jak cholera :)))

 32. Deva

  Świetny post. Nigdy ńie słyszałam o kształcie diamentowym…. Pewnie dlatego ńie mogłam odnaleźć sie w standardach: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt.
  Teraz już rozumiem, że te kości policzkowe węższe czoło to ten diamentowy kształt.. Ale fajnie znowu się czegoś o sobie dowiedzieć. Jesteś super i ciągle zaskakujesz. Nie sposób tu nie wchodzić…

  • Maria Autor wpisu

   Jejku, dzięki…Aczkolwiek według mnie Twoja budowa twarzy jest bardzo zbliżona do Angeliny, zwłaszcza szczęka, dlatego stawiałabym na kwadrat nie zważając na kształt czoła 🙂

   • Deva

    O dziękuje…, moze zmyliły mnie tez tez bardzo odstające kości policzkowe. myślałam , że kwadrat jest bardziej płaski, ale super, że pomogłaś…

 33. MissSeptaria

  Doczekalam sie! Ja mam z moja twarzą bardzo duży problem…;/ Po pierwsze mam typowe serce przy lini włosów. Twarz zweza sie ku dolowi ale broda jest zaokraglona;/ na zdjęcia z lekkiego boku wyglądam jak wąskie serce heh, to jak z typem urody…zas na sobie nie widzę. Może dlatego ze w lustrze widzę kogoś kogo zobaczyć chce…a nie to co jest;/

  Mario robisz analizy kształtu twarzy? Proszę;D Twoja analiza typu urody tak mi pomogła w życiu kobiecym ze analiza twarzy postawiła by kropke nad i;)

  • Maria Autor wpisu

   Hahaha, Ty jesteś serce, a ten wicherek na czole jeszcze to tylko potęguje. Jesteś dosłownie serce 🙂

   • MissSeptaria

    Hehe dziękuję;* No to sie wyjaśniło;) Znaczy upewnilo;) Szkoda ze natura o kościach policzkowych zapomniała co zazwyczaj panie o kształcie serca podobno mają najładniejsze;D

    Jeszcze Ci na koniec poslodze;) Mój ulubiony blog;D Bardzo trafiasz w moje potrzeby z tego co widzę nie tylko moje. Jedynie co to panie w sklepie na mnie dziwnie patrzą jak przymierzam ciuchy do…komórki;) no co trzeba sie upewniz ze to ten odcień nie;)

    • Maria Autor wpisu

     Jak miło, dziękuję i podziwiam za wytrwałość w poszukiwaniu swoich kolorów 🙂

     • MissSeptaria

      Powoli wymieniam szafę ze studenckiej na młoda elegancka mamę trochę młodsza niż VB;p Poszukiwania są ciężkie… Widząc kolor który szukam okazuje sie ze jest to np babciowa podomka… albo coś co kompletnie na mnie nie leży;/ Muszę sie powstrzymać bo jak na razie do szafy trafiły szarości, czernie i biele. Klasyka aż krzyczy! O jedną czerwoną sukienkę i ta gołębia co Ci kiedyś pisałam. Czystej wiośnie nuda w szafie nie przystoi! Nie poddaje sie;) Ps nie potrafię zdecydować sie która biżuterię wolę a ile to by łatwiej było! Będę mieć dwie szafy hahahaha;D

      • Maria Autor wpisu

       Wiesz co, ja chyba już też chcialabym się trochę poważniej ubierać. Ostatnio sobie wymyśliłam, że na wiosnę nie będę znowu kupowała sportowych butów, tylko takie eleganckie w męskim stylu. I właśnie szukam teraz 🙂

 34. AgaM

  Mario, a czy kształt twarzy zmienia sie z wiekiem? Zależy od kości czy też mięśni/skóry? Pytam, bo mam początki chomików i owal twarzy na dole się zmienił. Zaczęłam myśleć, żem kwadrat przez te gryzonie jedne.

  • Maria Autor wpisu

   Eh, no nie… Skóra traci elastyczność , ale kości to przecie zostają, a one wyznaczają kształt.

   • AgaM

    Spojrzałam na kilka zdjęć (spojrzenie w lustro nic nie dało).
    No to chyba owal. Niesamowite, że jednak nie pyza. Dzięki.

 35. ola

  Ale się cieszę z tego wpisu i dwóch kolejnych! Od miesiąca noszę w torebce receptę od okulisty na nowe okulary i do tej pory jeszcze nie zaszłam do optyka aby je wybrać. Moja twarz jest pociągła albo owalna. W domu pobawię się swoim zdjęciem i na spokojnie to rozstrzygnę 🙂

 36. Megan

  Kwadratowa:)

 37. nina

  Witaj, bardzo mnie zaciekawił ten post. Wydaje mi się, że mam owalną twarz, ale mam bardzo wydatne kości policzkowe. Może być coś między owalem a diamentem? Pozdrawiam

  • Maria Autor wpisu

   Jeżeli linia brody jest łagodna to kości nie mają tu znaczenia, więc pewnie owal właśnie.

 38. aya

  Mówisz, że łatwiejsze? Zdjęcia paszportowe i wizowe poszły w ruch – bo one są taaaakie twarzowe przecież :/ I tak patrzę i rozważam, ale na brodzie stanęłam, bo jednak ciężko mi ją ocenić (chyba spróbuję później, „na świeżo”). Waham się więc między owalem a kwadratem, a to już zawsze jakieś zawężenie, choć oczywiście i ono może być niepoprawne 😛
  Jestem ciekawa dalszej części serii – bom w końcu okularnica (choć zdarzają się nierzadko soczewkowe skoki w bok).
  I dzięki jeszcze za „włosowego” posta z zeszłego tygodnia, bo to był impuls bym łaskawiej spojrzała na swoją czuprynę i wierzę, że ona mi się za to odwdzięczy.

  • Maria Autor wpisu

   Ale jak to? Szczęka jest aż tak mocno zarysowana jak u Diane Kruger albo Angeliny Jolie? Bo jak nie to owal po prostu.

   • aya

    Jest zarysowana, ale chyba nie aż tak mocno, nie jest jednak też tak „łagodna” jak w przykładzie z Katy Perry (przynajmniej tak mi się wydaje). Tak sobie myślę, że może jak wrzucisz tego posta z okularami, to mi się rozjaśni – w końcu trochę ich już przymierzyłam, więc jak napiszesz, że owalnej jest dobrze w jakichś tam, a ja będę przekonana, że w takich wyglądam dramatycznie, to już będę wiedziała, że jestem kwadratem. Tak trochę od drugiej strony. Chyba że znowu nie będę miała co do niczego pewności 😉

 39. Izabela

  To ja mam chyba i podłużną i owalną…

 40. Azarre

  A ja jestem jajo. :O
  Zapowiada się, iż okulary nosić będę. Ciekawe jakie rzekomo będą do mnie pasować. 😛

 41. Kaś

  sprawdzałam to już nie raz i przechodziłam chyba przez wszystkie kształty, bo co strona to dziwniejszy opis, ale czytając twój opis no i stawiając na swój zmysł poznawczy rzekłabym, że jestem owalem, ale z lekko zaznaczonymi kośćmi policzkowymi 🙂 w dzieciństwie bliżej mi było okręgu przez puciate policzki ^^

  • Maria Autor wpisu

   Super, owal jest fajny, bo osoby o tym kształcie mogą najwięcej 🙂

 42. Dziadova

  Ojej, zdjęcie cyknięte na wprost i nic nie da się ukryć – kwadrat. Ależ mam kanciastą żuchwę! 😉

  • Maria Autor wpisu

   No ale to akurat u Ciebie powód do zadowolenia, co nie?

   • Dziadova

    Pewnie! 🙂

 43. Anuko

  Ja mam silnie rozbudowane kości policzkowe – tak że uszu nie widać, jak patrzę na wprost. I krótką brodę. I zaznaczone kwadraty żuchwy. W zależności jak ustawię twarz, jest bardziej łagodna lub spiczasta. Stąd wahałam się między owalem, sercem, okrągłą i kwadratową. Ale raczej kwadrat. W połowie rodziny ten kwadrat się pojawia. I u mnie może łagodniejszy, ale jest. Jolie też ma łagodniejszy kwadrat niż O. Wilde przez krótszą brodę – prawda?

  • Maria Autor wpisu

   No w sumie stopniowanie jest zawsze ciężkie, ale to prawda, że Wilde to jest definicja kwadratury 🙂

 44. khaipiroska

  Ja mam twarz okrągłą, ale daleko mi do „pyzy”, nikt nigdy mnie tak nie określił i sama widzę że tak nie jest. Mimo że szczękę mam okrągłą to moje policzki nie są już takie „pyzate”. Mimo tego najbliżej mi do twarzy okrągłej z tych wszystkich tutaj. Noszę fryzurę taką zwyczajną, półdługie (może już długie) włosy – niecieniowane, ścięte zupełnie prosto, bez grzywki. Zastanawiam się czy w teorii mi to pasuje, bo w praktyce czuję się baardzo dobrze.

  Pozdrawiam

  PS. Czytam już „ubierajsieklasycznie” bardzo długo, aczkolwiek chyba dopiero drugi raz odważyłam się na komentarz. Wielkie słowa podziwu dla autorki – cudna, przejrzysta, łatwa w obsłudze strona, w minimalistycznym designie (nie lubię minimalizmu nigdzie poza stronami internetowymi :D), śliczne zgromadzone obrazki, inspirująca przede wszystkim. Jeśli życzyłabym wielkiej kariery mogłabym nie trafić w marzenia, także życzę autorce spełnienia marzeń jakie by one nie były!!!!!!

  • Maria Autor wpisu

   Baaardzo dziękuję. To ja Tobie również życzę spełnienia marzenia, przynajmniej jednego, tego największego 🙂

 45. Dorota

  Jako jedna z osób proszacych o serię okularową – bardzo dziękuję! Jako (teraz już wiem na pewno) kwadratolica okularniczka prosze też jeszcze nieśmiało o przykłady oprawek dobranych adekwatnie do wybranych stylów (szczególnie zaś – tomboya i french chic).
  Pozdrawiam serdecznie!

  • AgaM

   O, to jest fajny pomysł – oprawki w różnych stylach.
   A propos french chic, to niedawno w pociągu naprzeciw mnie siadła pewna pani. I dzięki Twojemu blogowi, Mario, zaraz pomyślałam – typowy french chic. Jedyną dziwną rzeczą w zestawie był kolorowy plecaczek jako torebka (intensywne żółć, zieleń, pomarańcz), a tak spodnie, granatowy żakiet, bluzka w poziome paski, czerwona szminka, fryzura, płąszcz wszytsko zgrane super.

   • Maria Autor wpisu

    Było zagadać, że super wygląda 🙂

  • Maria Autor wpisu

   O jeżuniu, postaram się o różnorodność przykładów 🙂

 46. Anka

  owal albo podłużna. Nie mam pojęcia:(. Lepiej mi w grzywkach, bo mnie trochę skracają. A tak w ogóle to mam taką malutką głowę i buźkę, ze to aż dziwnie wygląda, no i wystające kości policzkowe

 47. xnest

  Przydatny post.. z tym, że utwierdził mnie w tym, że mój kształt twarzy jest dość oryginalny. Jest to prostokąt, aczkolwiek są wystające kości policzkowe to się nie wyklucza? No i łatwo wpisać moją twarz w owal. Ale chyba zostanę przy prostokącie. Chociaż dobranie fryzury do tego kształtu twarzy to nie lada wyzwanie..

  • Maria Autor wpisu

   Coś się wymyśli, nie bój 🙂

 48. elam

  Chyba okrągła. Chyba, gdyż długośc jest większa od szerokości, a kiedy powiedziałam koleżance, że mam okrągłą twarz, była zaskoczona. Mam wysokie czoło, ono trochę sztucznie wydłuża twarz. Z to policzki są pełne, a broda mała i okrągła. Czyli, jeśli obrysuję twarz, wychodzi owal, a kiedy się jej przyjrzę z zakrytym czołem koło. Jednak przy wyborze fryzury od lat stosuję zasady dla twarzy okrągłej – średnia długośc włosów, raczej płasko po bokach, asymetryczna grzywka. Dobrze się z tym czuję ( a z odsłoniętym czołem okropnie), więc chyba jednak moja twarz jest okrągła…

  • Maria Autor wpisu

   Chyba tak, bo jednak żadne wyliczenia i schematy nie mogą konkurować z tym jak się człowiek ze swoją twarzą czuję i na jaką mu ona wygląda.

 49. Małgosia

  Chyba mam twarz w kształcie owalnym. Już wcześniej się zastanawiałam nad tym, jednak trudno mi to jednoznacznie określić. W gorszych dniach mam wrażenie, że moja twarz jest kompletnie okrągła… Fajnie, że powstaje cykl dla okularników. Obecnie noszę soczewki, nie posiadam okularów, ale od dłuższego czasu przymierzam się do ich kupna. Ciekawa jestem czy Ty, Mario, uznasz podobnie jak ja, że dla mojego kształtu twarzy (bo mimo wszystko, w 99% jestem pewna, że jest owalna :)) pasują okulary a la kocie oczy. Pozdrawiam ciepło!

 50. Lisa Mona

  O rany! Zawsze byłam przekonana, że owal. A teraz waham się między podłużną a kwadratową, twarz sama w sobie dość długa, ale nie na tyle znacząco, żeby była zauważalna nieproporcjonalność, nigdy nie nazwałabym jej po prostu podłużną (ale jest zdecydowanie dłuższa i węższa niż u kwadratowej tutaj Diane Kruger), natomiast szczęka na wprost szeroka niemal jak kości policzkowe, zerknęłam na Angelinę, którą podałaś za inny przykład kwadratu w komentarzach – o to, to, to! to właśnie moja szczęka, nigdy wcześniej nie zwróciłam na to uwagi. Czyli mam rozumieć, że u mnie kwadrat? Nigdy bym nie przypuszczała.
  Bardzo się cieszę na tę serię postów, nie mogę doczekać się kolejnych 🙂 Pozdrawiam!

  • Maria Autor wpisu

   Tak, to raczej oznacza kwadratową buzię 🙂

 51. caterine

  Tyle lat żyję i dopiero Pani mi uświadomiła, że mam kwadratową twarz.

  • Maria Autor wpisu

   ale proszę Cię, Maria, dobrze? 🙂

 52. Ula

  No i klapa – ja w mojej żuchwie widziałam potwierdzenie, że jestem „kwadratowa”, natomiast konkubent stanowczo zaprzeczył, i wskazał serce. Tak paczę i paczę i się przychylam powoli. Okulary już zamówione i u pani optyk słyszałam wiele uwag nt. twarzy, które i tu się powtarzają – tj. zarys żuchwy, szerokość i wielkość buzi – ale też kształt brwi i „wewnętrzne” linie twarzy wpływające na zgranie jej z oprawkami. Ciekawa sprawa z tym doborem okularów, bo kładziesz dany model na nos i od razu widzisz, że coś gra lub nie, ale nie masz pojęcia, czemu. 🙂 Dopiero takie wskazówki jak – nie może pani nosić kocich oczu, bo to jeszcze bardziej uwypukla kanciaste zarysy twarzy – pomagają zejść ze ścieżki estetycznych herezji. 😉

  • Maria Autor wpisu

   Bo konkubenci mają najwprawniejsze oko i nie zakłamują i nie widzą tego, co my byśmy chciały 🙂

 53. blekitnykoralik

  Od zawsze żyłam w przekonaniu, że jestem „Trójkątem”(co to jest?!) 😐 A okazuje się,że owal!
  Ps. Dzięki za kolejny fachowy i otwierający oczy wpis, jesteś niezastąpiona w uświadamianiu błędów – w pozytywnym znaczeniu oczywiście! 🙂

 54. ruda

  hmm to wszystko nie jest wcale takie proste! hehe. całe życie żyłam w przeświadczeniu, że mam twarz okrągłą. Ale teraz jak tak patrzę, to wychodzi, że mam podłużną buzię. Chyba, że z okrągłej zmieniła się na podłużną. ot, na starość taki psikus. 😉 wszystko opada to i gęba też. 😀 Określenie kształtu twarzy zawsze stanowiło dla mnie problem.. i szczerze – po obrysowaniu twarzy na zdjęciu, wpatrywaniu się w nią i porównywaniu z Twoimi propozycjami nadal nie wiem haha. Przyjmijmy, że mam podłużno-okrągłą twarz. ;P 😀

  A wpis fajny, już cieszę się na dalsze części.
  Buziaki Maryś, dobrego weekendu.

  • A

   Jeśli mogę cos powiedzieć, to jak dla mnie, masz buzię diamentową, buziaki 😉

 55. zajac agnieszka

  Całe zycie myślałam, ze mam okrągłe pyski 🙂 a tu patrzę, i co widzę? diament! i to jest to Nigdzie nie znalzałam dotychczas tego kształtu twarzy, stąd miałam problem Dzięki, jesteś wielka!

  • zajac agnieszka

   http://i60.tinypic.com/mvor2p.jpg
   http://i61.tinypic.com/24c7fb7.jpg
   diament?

   • Maria Autor wpisu

    Tak, wręcz wzorcowy diament 🙂

    • zajac agnieszka

     to już nie mogę się doczekać dalszej części cyklu, okulary noszę, bo muszę, nie maluję się, bo nie lubię Powiedz mi kochana skąd Ty to wszystko wiesz? bo my wiemy dzięki Tobie 🙂 napisz jakąś książkę, czy coś, wykupię dużo egzemplarzy i dam znajomym Ps. jak tam Twoja córa? moja 14 tyg i 6,8 kg 😀

     • Maria Autor wpisu

      Jej, dzięki Aga za komplement. Ale duża Zuźka, Zosia ma 4,5 miesiąca, ale dawno była ważona, to miała 7,2kg. Zaczęła niedawno marchewę wcinać i na szczęście bardzo polubiła :)))

 56. A

  Mario, dzięki za te informacje, zaraz się dowiem czy mam okrągłą czy kwadratową twarz, swoja własną najtrudniej zdiagnozować. Pozdrawiam! 🙂

 57. makate

  Mario, jeszcze pytanie jedno – czy np. aktorka Margot Robbie ma twarz kwadratową? Albo pytając inaczej – czy jeśli widać na twarzy zarys dolnej szczęki, ale nie tak wyraźnie jak u Olivi Wilde czy Diane Kruger, to nadal możemy mówić o kwadratowej twarzy?

 58. Jadzia

  Hmmm, a ja się zawsze skłaniałam ku owalowi, ale dziś zrobiłam test i narzeczony mocno optuje za diamientem, chociaż trochę wierzyć mi się nie chce. Co myślisz, Mario? 🙂

  • Maria Autor wpisu

   Jadziu, nie mam takiego Twojego zdjęcia, żeby czoło w pełni widać było. Ale to racja, że albo owal, albo diament.

   • Jadzia

    Ach, no i wiedziałam, że się pomylę! Miałam na myśli serce, a nie diament 😉 Diament wziął mi się stąd, że sama o nim myślałam, choć jak teraz się przyglądam, to chyba nie mam wąskiej linii włosów…
    Na tym zdjęciu wydaje mi się, że mam mocniej zarysowaną szczękę i te proporcje czoło-kości policzkowe-broda wydają mi się wyrównane: https://media.licdn.com/media/p/4/005/061/277/0fe8049.jpg
    Z kolei tutaj widzę serce i mocno spiczastą brodę: http://awesomescreenshot.com/0334181ucb

    I bądź tu człowieku mądry 😉

    • Maria Autor wpisu

     Oj nie wydaje mi się, że ta broda jest spiczasta. Regularna, owalna buzia.

     • Jadzia

      O proszę, czyli jednak narzeczony się myli 😉 Dzięki za diagnozę 🙂

 59. Domi

  Zrobiłam sobie zdjęcie robiąc neutralną minę. Wszystko zgadza się ze specyfikacją twarzy okrągłej. Jednak każdy, kto chociaż raz mnie widział uśmiechniętą zwraca uwagę na moją wąską brodę i silnie zarysowane kości policzkowe widoczne głównie w takiej sytuacji, co suegruje twarz w kształcie serca. Scarlett na zdjęciu jest uśmiechnięta, co dodatkowo budzi moje wątpliwości.
  Moje pytanie brzmi: czy możliwe, że moja twarz łączy akurat te dwa typy? Jeśli tak, to jak w takiej sytuacji postępować, a jeśli nie, to który z typów twarzy bierze górę w razie wątpliwości? Z góry dziękuję za zainteresowanie moim przypadkiem 🙂

  • Anita

   Mysle ze mam podobny problem. Zawsze myslalam ze mam okragla buzie, jednak po lekturze i przegladnieciu swoich zdjec stwierdzam, ze to jednak serce. Partner potwierdzil – jestem okraglejszym sercem 😉

   Poprzegladaj zdjecia Scarlett Johannson – kiedy miala kilka kg wiecej i byla mlodsza, jej buzia byla duzo bardziej okragla, ale przy usmiechu robi sie wlasnie sercowata. Kilka linkow tutaj:
   http://bemozza.org/wp-content/uploads/2013/10/scarlett-johansson-cute-wallpapers-14.jpg
   http://ocdn.eu/images/pulscms/N2I7MDQsMCw0MywxY2IsMTAyOzA2LDMyMCwxYzI_/058bd01758d7868f21111d9e4ba2e163.jpg
   http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/ScarlettJohanssonFeb07.jpg

   • Anita

    Ja osobiscie lepiej czuje sie w dodatkach/fryzurach dedykowanych sercowatym, wiec moze dla ciebie tez tedy droga? Wydaje mi sie ze bez problemu mozna byc „pyzowatym sercem” 😉

    • Domi

     Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂 Zwróciłaś uwagę na kwestię, od której to chyba jest uzależnione. Moja waga waha się o 6 kg. Gdy osiągam górną granicę, jestem okroglaczkiem-pysiaczkiem, a gdy schudnę do dolnej granicy, od razu to widać po twarzy, rysy się wyostrzają, a kości policzkowe wraz ze spiczastą brodą i obszernym czołem dominują nad „pysiami”. Kilka osób mi powiedziało, że jestem do Scarlett podobna, więc będę się sugerować jej zdjęciami w zależności od mojej wagi 🙂 inspirowała mnie już do tej pory, gdy dobierałam kolory do typu urody 😉 pozdrawiam serdecznie 😉

 60. Katarzyna

  Nie do końca potrafię ocenić czy pociągła, czy owalna.
  Jakiś trik rozróżniający? 🙂

  • Maria Autor wpisu

   Jeżeli nie rozróżniasz to lepiej założyć owal. Osoby z pociągłą twarzą mają raczej tego świadomość.

 61. Patrycja

  Patrząc na każde swoje zdjęcie widzę, że mam owalną twarz, natomiast patrząc w lustro widzę, że moja twarz jest kwadratowa. Jak to wyjaśnić?
  Twarz owalna z założenia jest idealna, moja bardzo od ideału odbiega, czyli jestem ” kwadratowa” ?

 62. marazmowa

  Kurcze zawsze mam z tym problemy. Piszesz, że jeśli ktoś waha się między pociągłą twarzą a owalną to lepiej wybrać owal. Może i tak ale nadal mam wątpliwości. Mam podłużną twarz o bardzo wysokim czole, które jest szerokości kości policzkowych. Te natomiast wystają dość mocno względem brody. Od tych cudnych

  • marazmowa

   O.o ucięło mi komentarz! No to dokończę. Pisałam, że od kości polczkowych moja broda schodzi łagodnie ku podbródkowi zwężając się przy tym. Dodatkowo od policzków do brody mam linię prostą, która je łączy i tworzy trójkąt mylący mnie w ocenie kształtu całości. Pomocy Mario, yyou’re my only hope 😉 pomogłaś mi już w odnalezieniu swojej palety kolorystycznej i nie muszę na siłę wciskać się w ciepłe kolory (w których wyglądam jak chora ), może i teraz się uda 🙂 zaraz dla pewności wstawię zdjęcie.

   • marazmowa

    Wstawiam zdjęcie. Jest trochę prześwietlone ale myślę, że jest ok. Czekam cierpliwie i dziękuję z góry za pomoc! https://imageshack.com/a/img540/4761/F8WSI6.jpg

    • Maria Autor wpisu

     Owalna buzia. Ja też mam podobne czoło – taką szeroką linię włosów, ale to nie ma znaczenia. No a linia brody jest regularna 🙂

     • marazmowa

      Dziękuję! Zawsze lepiej spytać kogoś kto się zna niż żyć w domysłach;) pozdrawiam i miłego weekendu życzę!

 63. Zuza

  Mario, pomocy, bo dostanę świra od tych kształtów 🙂 Ja również próbuję dopasować odpowiedni kształt do swojej twarzy, wychodzi, że owalna, ale mam spore wątpliwości. Ostatnio fryzjer napomknął coś o kwadratowej buzi – i teraz już nie wiem! Twarz jest dużo dłuższa niż szersza, no ale żuchwa? Heeeelp 🙁
  http://imageshack.com/a/img538/8290/SFGmcD.jpg

  • Maria Autor wpisu

   Pod tym kątem wydaje się owalna. Żuchwa chyba nie jest aż tak mocna na kwadratową buzię.

 64. Ania g

  Mario, naprawdę chciałam być samodzielna ale po 3 godzinach mam już wrażenie że moja twarz jest rombem. czy mogłabyś mi pomóc?
  https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t34.0-12/11016556_955404487803172_38306966_n.jpg?oh=da836900ca3ae607046775c23cef8eb7&oe=54EBE2A0&__gda__=1424738237_804ffd76e579edf407824b067dc2d69b
  czy to owal czy to serce czy to stożek ????
  ratunku 🙁

  • Maria Autor wpisu

   Dobry trop z tym rombem, bo to diament.

   • ania g

    bardzo dziękuję za pomoc! kiedy to już napisałaś, stało się to jasne jak słońce, że to diament. 🙁 tego nawet nie brałam pod uwagę. Analiza samej siebie jest niesłychanie trudna, ale staram się.

 65. Madlen

  Droga Mario! Jest to pierwszy post o kształtach twarzy, który w ogóle mnie naprowadził na mój własny, za co już bardzo Ci dziękuję:)
  Jednak wciąż mam pewien problem, mianowicie z określeniem kształtu żuchwy. Jak dla mnie to jest on pośredni między kwadratowym, a spiczastym(chyba).
  Mogłabyś mi jakoś pomóc? Przeprowadzałam wszelkie możliwe linie i każda po trochu pasuje. 😉
  Oceniam się na serce lub kwadrat, ale też przez myśl mi przeszła podłużna.
  http://img1.poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=kosdg02kzbfYVf01UUSAtPzbaOTN2N2OtLTPsdjNshWaZjSMeP3OxPTPoczMobDOJ8zcaNjNsfjNVhmYjPTPsOzMwODNJ8jNZjTMJ8DbadiMs8CMskgAAkEAJPneY7YxtaHIYdXYtgSefMmb2k

  • Maria Autor wpisu

   Madlen, zdjęcia nie ma pod tym linkiem.

   • Madlen

    Hm:( Wygląda na to, że niestety nie potrafię w takim razie wstawić zdjęcia.
    Spróbuję Ci przesłać na maila, jeśli to nie problem:) (ten styl@ubierajsieklasycznie.pl)

 66. kajud70

  Mario pomocy!!!
  kwadrat, diament czy co? jeśli możesz 🙂 (robiłaś mi analizę kol.) nie mogę wstawić linka do zdjęcia.

  • Maria Autor wpisu

   Hejka, kwadrat 🙂

 67. kajud70

  dzięki , buziaczki 😀

 68. Ania

  Hej, Maria! Wysłałam na Twojego maila (wspolpraca@ubierajsieklasycznie.pl) swoje zdjęcie, żebys pomogła mi określić mój kształt twarzy. Czy ten mail jest aktualny?

 69. Ania

  Hmmmm ????

  • Maria Autor wpisu

   Sorry Aniu, uciekło mi. Buzia diamentowa mi się wydaje pod tym kątem pod jakim przesłałaś zdjęcie 🙂

 70. Ania

  Dziękuję Ci bardzo :* Jesteś wielka :*

 71. KasiaM

  Hej. Mario zastanawiam się czy moja twarz ma kształt okrągły, czy może jest to diament?
  http://2.bp.blogspot.com/-xsDp65kuqGY/VSkQfzPvTbI/AAAAAAAAAnk/g37hGfj2daU/s1600/IMG_20150411_133615.jpg

  • Maria Autor wpisu

   Kasiu, musisz na zdjęciu mieć buzię maksymalnie na wprost, bo pod kątem tak nie widać.

 72. KasiaM

  wyślę zdjęcie na maila . ( styl@ubierajsieklasycznie.pl )

  • KasiaM

   ?

   • Maria Autor wpisu

    Może przed postawieniem znaku zapytania, sprawdź maila 🙂

    • KasiaM

     Przepraszam nie zauważyłam go, dziękuję za odpowiedź 🙂

     • KasiaM

      Jednak wyczucie mnie nie zawiodło z kształtem twarzy. 🙂

 73. asia

  Nigdy nie mogłam ustalić kształtu mojej twarzy. Może tym razem się czegoś dowiem. Bardzo proszę 🙂

 74. Ilierette

  A czy twarz z wiekiem może się… hmm… „wydłużyć”?
  Zdjęcie w paszporcie mam niemal jak obrysowane cyrklem, teraz zdjęcia bardziej zbliżają mnie w stronę owalną.

 75. Niewiadom

  Witam , jestem ciekaw jaki kształt twarzy waszym zdaniem ma Andy Biersack i Tyson Ritter , jak ktos moze to wygooglujcie ich i napiszcie z gory dzieki 😀

 76. Gabriela

  Dzień dobry, mam duży problem z określeniem kształtu twarzy czy mogłaby mi pani pomóc i określić jaki mam kształt ? Z góry bardzo dziękuję

  • Maria Autor wpisu

   Gabrysiu, zrób zdjęcia tak, żeby włosy odsłaniały całą buzię i podeślij na styl@ubierajsieklasycznie.pl. Tylko zrób kilka zdjęć – na wprost i pod różnymi kątami, żebym miała porównanie.

 77. Babik

  Czy mi tez Pani pomoże??? Nie potrafię określić jaki mam kształt twarzy:/ czytam juz kolejny post na ten temat w necie i nie ogarniam :/

 78. Aleksandra

  Witam serdecznie, bardzo dziekuje za artykul, czy ja takze moglabym prosic o pomoc w okresleniu ksztaltu?
  Pozdrawiam

 79. diana

  ja też bym prosiła z pomocą o okreslenie kształtu twarzy 🙂

 80. Sandra Lee

  Trojkat (gruszka) = szeroka zuchwa i waskie czolo. Przeciwiensto odwroconego trojkata (serca)

 81. Pola

  Zawsze myślałam że mam kwadratowa albo serce ale owalna mi wychodzi jak nic 🙂

 82. Aniablog

  Ja nadal nie jestem pewna jaki jest mój kształt twarzy 🙁 okrągły czy kwadratowy? Niby mam policzki okrągłe ale jak się uśmiechnę to moja szczęka jest kwadratowa + kwadratowe czoło :(( mogłaby mi pani pomóc w ocenie? Na moim blogu w najnowszej notce jest moje zdj 🙂

 83. bubik

  ” Podłużna twarz to taka, której długość jest o wiele większa niż szerokość.” – w każdej twarzy długość jest o wiele większa niż szerokość.

 84. Zagubiona

  Witam,
  odkryłam Pani stronę dość niedawno, jednakże zaintrygowała mnie owy wpis 🙂 Mój kształt jest zbliżony do Ivanki Trump. Jednakże nie potrafię określić jaki ona ma… Mogłaby Pani mi w tym pomóc ? 🙂 byłabym ogromnie wdzięczna 😉 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

x